Wysoko postawiony funkcjonariusz Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zarażony koronawirusem - dowiedział się nasz reporter Maciej Pałahicki. To kolejny - po Komendancie Miejskim w Nowym Sączu - ważny policjant w Małopolsce, u którego wykryto Covid-19.

Wysoko postawiony funkcjonariusz Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zarażony koronawirusem - dowiedział się nasz reporter Maciej Pałahicki. To kolejny - po Komendancie Miejskim w Nowym Sączu - ważny policjant w Małopolsce, u którego wykryto Covid-19.
/RMF FM

Rzecznik małopolskiej policji Sabastian Gleń zaznacza, że w całym małopolskim garnizonie na 8 tysięcy funkcjonariuszy zarażonych jest tylko sześciu. Zapewnia też, że kierownictwo Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie robi wszystko, by odizolować osoby, które miały kontakt z zakażonym. Nie czekając na decyzję sanepidu 25 funkcjonariuszy zostało odsuniętych od pracy i sami, odpowiednio przeszkoleni, policyjni ratownicy medyczni pobrali od nich próbki do badań laboratoryjnych. Dzięki temu wyniki otrzymano bardzo szybko. Wszystkie badania przeprowadzone w policyjnym laboratorium dały wynik negatywny.

Z drugiej strony wiadomo jednak, że oboje funkcjonariusze mieli kontakt z wieloma policjantami zarówno w Nowym Sączu, jak i w Krakowie. Trwa postępowanie epidemiczne, prowadzone przez sanepid, które ma wytypować tak zwane "osoby z kontaktu". Można wiec spodziewać się, że wielu policjantów w najbliższym czasie może trafić na kwarantannę.

Sami policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie mówią, że się boją o swoje zdrowie. O kolejnych zakażeniach dowiadują się "drogą pantoflową" i nie są odwoływane nawet imprezy jak ślubowanie nowo przyjętych funkcjonariuszy czy Święto Policji. Rzecznik zapewnia jednak, że podczas ślubowania przestrzegane były wszystkie procedury sanitarne i nie brały w nim udział osoby mające kontakt z zarażonymi. Natomiast uroczystości Święta Policji w Nowym Sączu zostały odwołane.

Koronawirus również w komendzie w Ostrowie Wielkopolskim

Problem z zakażeniami wśród mundurowych wystąpił również w Ostrowie Wielkopolskim. Po potwierdzeniu zakażenia SARS-CoV-2 u czterech pracowników cywilnych policji łącznie 15 osób, w tym funkcjonariuszy, objęto kwarantanną. Nie podjęto decyzji o zamknięciu komendy.

Oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim sierż. sztab. Małgorzata Michaś poinformowała, że zakażenie koronawirusem u pracowników cywilnych komendy potwierdzono w niedzielę.

W związku z tym niezwłocznie wdrożono odpowiednie procedury. Ustalono osoby, które miały bezpośredni kontakt z czterema zakażonymi - powiedziała.

Obecnie na kwarantannie przebywa 15 osób - dziewięciu funkcjonariuszy i sześciu pracowników cywilnych.

Teraz czekamy na wymazy i wyniki badań osób przebywających na kwarantannie. Na ten moment nie ma decyzji o zamknięciu jednostki. Wymazy będą pobierane w tym tygodniu - dodała policjantka.

W ubiegłymn tygodniu, po wykryciu SARS-CoV-2 u jednej z policjantek, na kilka godzin zamknięto komisariat Poznań-Wilda. Zgodnie z decyzją komendanta jednostki zakażona koronawirusem funkcjonariuszka przyszła do pracy jeszcze przed otrzymaniem wyniku badania. Po wykryciu u policjantki koronawirusa 26 osób objęto kwarantanną. Wyniki ich badań jeszcze nie są znane.

W Wielkopolsce zanotowano dotąd 3476 przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 190 osób zmarło, a 2383 wyzdrowiały.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, zmarło kolejne 9 osób [NOWE DANE]
 

Opracowanie: