Na karę roku i 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata skazał Sąd Rejonowy w Poznaniu Norwega Mortena N. W czerwcu 2013 roku, w trakcie pokazu w Poznaniu wjechał on swoim autem w publiczność. 20 osób zostało rannych.

Sąd uznał Mortena N. winnym nieumyślnego spowodowania katastrofy w ruchu lądowym. Jak stwierdził, mężczyzna kierując autem marki koenigsegg naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym. Nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych i podejmując nieprawidłowe manewry doprowadził do utraty panowania nad pojazdem.

Sędzia Marzena Lehwark powiedziała uzasadniając wyrok, że u oskarżonego nad umiejętnościami przeważyła brawura i chęć popisania się.

Poza więzieniem w zawieszeniu sąd skazał mężczyznę także na karę  grzywny i obciążył go kosztami postępowania. Nie zasądził za to od niego odszkodowań dla pokrzywdzonych. Sąd podkreślił, że po wypadku otrzymali oni już pieniądze od Norwega, dostali też odszkodowania od ubezpieczyciela.

Do wypadku z udziałem Norwega doszło 30 czerwca 2013 roku w Poznaniu w trakcie otwartych dla publiczności pokazów unikatowych i drogich samochodów w ramach imprezy Gran Turismo Polonia 2013. Jego auto w pewnym momencie z dużą prędkością wjechało w widzów. 20 osób zostało rannych w tym 11 osób odniosło poważniejsze obrażenia.

(j.)