Prokuratura zwróciła się do sądu o trzymiesięczny aresztu dla czterech policjantów z Komendy Miejskiej w Olsztynie. Zatrzymani wczoraj mężczyźni usłyszeli zarzuty wymuszania zeznań siłą. Dwie osoby usłyszały cztery zarzuty, kolejne dwie po jednym. Do przesłuchań dochodziło między 27 a 31 marca. Poszkodowane są cztery osoby. Jak dowiedział się nasz reporter policjanci nie tylko bili przesłuchiwanych, używali też do tego gazu pieprzowego i paralizatora. Grozi im 10 lat więzienia.

Zatrzymani funkcjonariusze mają różny staż pracy, w policji zajmowali się zwalczaniem przestępczości narkotykowej. Najmłodszy z nich pracował od trzech lat, najstarszy od dziewięciu.

Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie zleciła już kontrolę zarówno w wydziale kryminalnym, jak i w Komendzie Miejskiej. Sprawdzana będzie reakcja przełożonych na skargi o przekraczaniu uprawnień przez policjantów. Niewykluczone są też kolejne zatrzymania w tej sprawie. Sami zatrzymani zostali już zawieszeni w obowiązkach i wszczęto wobec nich postępowanie dyscyplinarne.

(mpw)