Olsztyński Sąd Okręgowy skazał 17 osób, które wyłudzały towary i podatek VAT na dużą skalę. Otrzymali wyroki w zawieszeniu, wysokie grzywny i nakazy naprawienia szkody. Żaden z oskarżonych nie pojawił się w sądzie.

Gorzowski sąd aresztował 5 osób podejrzanych o działanie w grupie przestępczej zajmującej się nielegalnym obrotem olejem napędowym i wyłudzaniem podatku VAT. Według śledczych Skarb Państwa stracił na tym procederze ponad 100 mln zł - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gorzowie... czytaj więcej

Skazane osoby wchodziły w skład blisko 100 osobowej grupy przestępczej, która na dużą skalę zajmowała się m.in. wyłudzaniem podatku VAT za usługi IT. 

Oskarżeni wystawiali faktury za fikcyjne usługi, które służyły wyłudzeniu ze Skarbu Państwa podatku VAT oraz wyłudzali z różnych firm towary. Najpierw zamawiali małe partie i płacili faktury, a potem zamawiali dużo więcej i już nie płacili, a towar upłynniali - wytłumaczył podczas uzasadniania wyroku sędzia Piotr Zbierzchowski. 

Wartość wyłudzonych towarów (m.in. od firmy Kolporter oraz lokalnej sieci budowlanej Jasam) oszacowano na ok. 450 tys. złotych. Sąd orzekł, że wszyscy oskarżeni mają solidarnie naprawić szkodę co oznacza, że między sobą mają ustalić, kto ile zwraca pokrzywdzonym. Na oddanie pieniędzy oskarżeni mają 2,5 roku, jeśli tego nie zrobią w kolejnym postępowaniu zostaną im odwieszone wyroki - powiedział sędzia Zbierzchowski.  

Oskarżeni mają także zwrócić uzyskane korzyści majątkowe z przestępstwa, które wynoszą od 4,5 tys. zł do ponad 400 tys. zł. 

Wszyscy oskarżeni poddali się dobrowolnie karze, przez co sąd mógł zawiesić im surowe wyroki (np. 4 lata więzienia w zawieszeniu 7 lat). Ponieważ wszyscy też działali w ramach zorganizowanej grupy przestępczej sąd oddał ich pod dozór kuratora. 

Wyłudzili ze Skarbu Państwa 50 mln zł VAT-u

17 skazanych w poniedziałek osób wchodziło w skład liczącej w sumie blisko 100 osób grupy przestępczej, która miała wyłudzić ze Skarbu Państwa 50 mln zł VAT-u. Prokuratura oskarżyła już 70 członków tej grupy, wobec kolejnych 18 osób (w tym założycieli i pomysłodawców tej grupy) akt oskarżenia ma być skierowany do sądu jeszcze w tym roku. 

Działalność grupy z Olsztyna wyłudzającej VAT jest o tyle nietypowa, że faktury wystawiano przede wszystkim na usługi, a nie jak zwykle w tego typu sprawach - na towary. 

Prokuratura zabezpieczyła w tej sprawie w sumie 14,5 tys. faktur. Jak powiedział wcześniej PAP autor aktu oskarżenia grupa dziennie "produkowała" faktury opiewające na 33 tys. zł, miesięcznie wystawiano ok. 40 sztuk faktur opiewających na duże kwoty. 

Proceder wyłudzania podatku VAT zdaniem śledczych trwał od 2009 do 2011 roku. Zawiadomienie w tej sprawie w kwietniu 2011 roku złożyły służby podatkowe z Olsztyna i Warszawy, gdzie pod pozorem legalnej działalności (miał m.in. pozwolenia telekomunikacyjne) pracował główny pomysłodawca procederu. 

Na poczet przyszłych kar w tej sprawie śledczy zabezpieczyli 7 mln zł. Są to zarówno pieniądze, jak i nieruchomości. 

Dzisiejszy wyrok sądu nie jest prawomocny. 

(mal)