Na kary po 10 lat więzienia za przestępstwa seksualne wobec siedmiu chłopców skazał w poniedziałek Sąd Rejonowy w Nowym Mieście Lubawskim dwóch mężczyzn. "Sąd przyznał także zadośćuczynienia pieniężne dwóm pokrzywdzonym" - poinformował rzecznik Sądu Okręgowego w Elblągu. Sprawa pedofilii wyszła na jaw w 2015 roku, kiedy dwaj mężczyźni, obecnie w wieku 35 i 28 lat, mieli według śledczych wykorzystywać seksualnie dzieci z miejscowych szkół.

Jak podał w poniedziałek rzecznik Sądu Okręgowego w Elblągu sędzia Tomasz Koronowski, dwóch oskarżonych zostało skazanych na kary łączne po 10 lat pozbawienia wolności za czynności seksualne z siedmioma chłopcami, którzy mieli mniej niż 15 lat. Oskarżeni mieli się dopuścić zabronionych czynów od czerwca do września 2015 r.

Rusza rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym

Od niedzieli rusza powszechny rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym. Według szacunków, tego dnia w rejestrze zostaną zamieszczone dane ok. 800 takich przestępców. czytaj więcej

Sąd zastosował też wobec obu oskarżonych środek karny w postaci zakazu jakiegokolwiek kontaktu z pokrzywdzonymi oraz zbliżania się do nich na odległość mniejszą niż 100 m przez 15 lat. Nakazał oskarżonym poddanie się terapii, w tym farmakoterapii, zmierzającej do osłabienia popędu seksualnego. Ponadto sąd przyznał zadośćuczynienie pieniężne dwóm pokrzywdzonym. Nie podano w jakiej wysokości.

Jak podawały lokalne media, sprawa wyszła na jaw dzięki jednej z matek. Kobieta zaniepokojona korespondencją internetową syna podała się za niego. Wynikiem tego była rozmowa, która stała się pierwszym z wielu dowodów obciążających oskarżonych.

Mieszkaniec Nowego Miasta Lubawskiego Tomasz K., znany z promocji kajakarstwa w regionie, oraz pochodzący z powiatu tarnowskiego Mateusz L. zostali aresztowani. Policjanci zabezpieczyli u mężczyzn pliki z filmami, zdjęciami oraz płyty CD i DVD, które, jak ocenił biegły, stanowiły obciążający zatrzymanych materiał dowodowy.

Z uwagi na charakter sprawy proces w całości toczył się za zamkniętymi drzwiami.

(adap)