​Muzealnicy, konserwator zabytków i budowlańcy przerzucają łopatami setki kilogramów piachu. Na plaży w Międzywodziu w Zachodniopomorskiem ruszyła akcja wydobycia starego wraku łodzi, który silny sztorm wyrzucił na morski brzeg.

Do tej pory wrak leżał kilkadziesiąt metrów od brzegu, jego zarys wyłaniał się podczas większego odpływu. W październiku wyjątkowo silny sztorm przesunął około 30-metrowy obiekt o prawie pół kilometra. Szczątki łodzi osiadły na plaży. Żeby nie zagrażały turystom, zdecydowano się je usunąć. Od rana na plaży w Międzywodziu pracuje wynajęta przez Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej firma. Na razie oczyszczamy wrak przy użyciu ciężkiego sprzętu, ale też nasi pracownicy odkopują piach łopatami. Później chcemy wykonać zdjęcia z drona, szczegółową dokumentację. A jutro wydobycie, czyli ta najtrudniejsza część - mówi Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Operacja wywiezienia szczątków z plaży będzie trudna, bo wrak jest bardzo ciężki.  To drewno dębowe, ciężkie same w sobie, po nasiąknięciu morską wodą stało się to ciężkie jak skała. Pewnie nie obejdzie się bez konieczności pocięcia tego na mniejsze fragmenty - mówi Marek Świderski z mariny w Kamieniu Pomorskim, gdzie wrak z Międzywodzia ma stanąć. Na statek czeka już miejsce na nabrzeżu. Po złożeniu, zakonserwowaniu ma zostać atrakcją tego miejsca. Ale to nie będzie koniec prac przy wraku. Historycy chcą ustalić, co to za jednostka. 

Niestety nie zachowały się na niej żadne tabliczki z nazwą. Według wstępnych ocen łódź pochodzi z XIX-wieku, ale pobraliśmy już próbki do badań wieku drewna. Jak już będziemy mieli datę ścięcia drzew do budowy łodzi, będziemy wiedzieć, po jakiej dacie statek został zbudowany. Wtedy zacznie się praca archiwistów. Będą szukać wzmianek o statku z tego okresu, bo podejrzewam, że wtedy, gdy on osiadł przy plaży, jakaś lokalna gazeta mogła o tym napisać - mówi Paulina Kubacka z Wojewódzkiego Urzędu ochrony Zabytków w Szczecinie.

Operacja wydobywania wraku z plaży w Międzywodziu potrwa co najmniej do czwartku.

(abs)