Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu po jednej serii szczepionek Euvax B i Tripacel. Szczepionki przeciwko żółtaczce oraz błonicy, tężcowi i krztuścowi wycofano ze względu na niewłaściwą konsystencję preparatów. Preparat stosuje się między innymi u dzieci.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu po jednej serii szczepionek Euvax B  i Tripacel. Szczepionki przeciwko żółtaczce oraz błonicy, tężcowi i krztuścowi wycofano ze względu na niewłaściwą konsystencję preparatów. Preparat stosuje się między innymi u dzieci.
Zdjęcie ilustracyjne /Marcin Czarnobilski /RMF FM

Główny inspektor farmaceutyczny Zofia Ulz zapewniła, że rodzice zaszczepionych niedawno dzieci mogą być spokojni - wadliwe szczepionki nie zostały podane.

Ta wada jakościowa polega na zmianie wyglądu szczepionki i fachowy personel medyczny, jakim niewątpliwie są pielęgniarki, nigdy w życiu nie podałby takiej szczepionki - powiedziała Ulz. Dodała, że po pierwsze pielęgniarki wiedzą, jak szczepionka powinna wyglądać, a po drugie wygląd tych preparatów był tak zmieniony, że nie przeszłyby przez igłę strzykawki.

Tę wadę zgłosiły właśnie panie pielęgniarki, które zauważyły, że szczepionka nie wygląda tak, jak powinna, zabezpieczyły ją i zgłosiły do wojewódzkiego inspektoratu, gdzie zostały pobrane próbki i wysłane do badania - podkreśliła Ulz.

Wczoraj otrzymaliśmy wyniki badań i wycofaliśmy szczepionki ze względu na niehomogenność - dodała.

Podkreśliła, że "nie ma możliwości, żeby ta szczepionka była podana i jest to tylko po jednej serii każdej z tych szczepionek".

Pozostałe serie produktów są bezpieczne i pozostają w obrocie.

Ulz dodała, że wadliwe serie szczepionek najprawdopodobniej były źle przechowywane. Szczepionki są szczególnie wrażliwe na zmiany temperatury, przypuszczamy, że do pogorszenia jakości doszło na jakimś etapie transportu czy przechowywania szczepionek - powiedziała.

Euvax B jest szczepionką przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Stosuje się ją m.in. u noworodków. Tripacel to skojarzona, bezkomórkowa szczepionka przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi, stosuje się ją m.in. u niemowląt.

(ABS)