Wczesna interwencja dla dzieci niepełnosprawnych w Wieliczce, mieszkania wspomagane dla niepełnosprawnych intelektualnie w Dzierżoniowie czy miejski informator dla niepełnosprawnych w Katowicach. Między innymi takie projekty nagrodziła kapituła konkursu Samorząd Równych Szans 2012. W Karpaczu odbyła się gala, podczas której przedstawiciele 15 samorządów odebrali nagrody za działania na rzecz osób niepełnosprawnych.

Ideą konkursu było wyłonienie najlepszych projektów oraz zaprezentowanie ich opinii publicznej. Do miana Samorządu Równych Szans 2012 aspirowało 125 samorządów z całej Polski. Oprócz 40 nagród w głównym konkursie wręczone zostały również nagrody specjalne. Swoje statuetki wręczył Polski Związek Głuchych, Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym oraz Urzędy Marszałkowskie z trzech województw: dolnośląskiego, małopolskiego i śląskiego.
Uroczystość poprzedziły dwudniowe warsztaty, podczas których goście z urzędów centralnych, organizacji pozarządowych i samorządów lokalnych rozmawiali na temat dostępności wyborów, ustawy o języku migowym, wczesnego wspomagania oraz dostępności informacji. Odbyły się również prezentacje nagrodzonych projektów.
W drugim dniu odbyła się prezentacja działań województwa dolnośląskiego na rzecz osób niepełnosprawnych. Przedstawiono m.in. program "NIE MA BARIER. Dolny Śląsk" - kampanię społeczna, łamiąca stereotypowe myślenie o osobach niepełnosprawnych, kojarzonych z beznadziejnością i utyskiwaniem nad sobą i swoim losem. W ramach projektu stworzono interaktywny portal internetowy www.niemabarier.dolnyslask.pl informujący o programach i działaniach dla osób niepełnosprawnych w województwie. W gminach i powiatach powstały IPION-y (internetowe punkty informacji dla osób niepełnosprawnych). Przedsięwzięciu towarzyszył cykl warsztatów i pikników "Aktywny niepełnosprawny", akcja parkingowa, konkursy integracyjne: fotograficzny i rysunkowy. W telewizji, kinach i sieci lokalnych telewizji kablowej pojawiły się spoty kampanii.
Wieczorem odbyło się uroczyste wręczenie nagród, które poprzedził występ zespołu Tomski Band.
Oto lista nagrodzonych samorządów:

Główny konkurs:


Złota statuetka: Powiat Policki
Statuetka i tytuł Samorząd Równych Szans 2012:
Dąbrowa Górnicza    
Dzierżoniów
Gdańsk
Katowice
Kraków
Piaseczno
Powiat Kartuski
Powiat Olkuski
Poznań
Stargard Szczeciński
Szczecin
Województwo Łódzkie
Województwo Wielkopolskie
Żory

Wyróżnienia i tytuł Samorząd Równych Szans 2012:
 
Długołęka
Gogolin
Józefów
Klucze
Lesznowola
Nysa
Powiat Białobrzeski
Powiat Buski
Powiat Cieszyński
Powiat Dąbrowski
Powiat Gliwicki
Powiat Jarosławski
Powiat Kluczborski
Powiat Konecki
Powiat Kościerski
Powiat Poznański
Powiat Proszowicki
Powiat Przysuski
Powiat Rzeszowski
Powiat Tczewski
Powiat Wadowicki
Ruda Śląska
Szczawno-Zdrój
Wejherowo
Wieliczka