Kto będzie nowym prezydentem Gdańska? W niedzielę odbędą się przedterminowe wybory po styczniowym, tragicznym w skutkach ataku na Pawła Adamowicza, który rządził miastem od 1998 roku. Zamordowany został 70 dni po kolejnej, piątej już reelekcji w bezpośrednich wyborach. W II turze wyborów, startując z własnego komitetu "Wszystko dla Gdańska" pokonał wtedy Kacpra Płażyńskiego, kandydata Prawa i Sprawiedliwości.

W przedterminowych wyborach na urząd Prezydenta Miasta Gdańska główne siły polityczne nie zdecydowały się na wystawienie własnych kandydatów. O zarejestrowanie swojego startu w wyborach starało się w sumie 8 osób. Ostatecznie wystarczającą liczę podpisów udało zebrać się trojgu z nich.

- Niezwiązanemu do tej pory z Gdańskiem reżyserowi Grzegorzowi Braunowi, który w 2015 roku kandydował na Prezydenta Polski uzyskując 0,83 % poparcia.

- Aleksandrze Dulkiewicz, pełniącej obecnie funkcję prezydenta Gdańska, wiceprezydent miasta, która jesienią byłą szefową kampanii Pawła Adamowicza.

- Markowi Skibie, niezależnemu kandydatowi, prezesowi Stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk, związany ze środowiskami chrześcijańskimi, na co dzień prowadzącemu firmę w branży budowlanej.

W ostatnim tygodniu kampanii wyborczej staraliśmy porozmawiać się z każdym z kandydatów. Przygotowaliśmy dla nich zestaw podobnych pytań. W związku z tym, że od jesiennych wyborów minęło niewiele czasu, nawiązaliśmy też do naszych publikacji z października, gdy pytaliśmy mieszkańców największych polskich miast o bieżące problemy tych miast. Kandydatów spytaliśmy także o motywacje do startu w wyborach.

Gdańsk to moje miasto. Miasto, o którego rozwój, o którego wizję trzeba zawalczyć w sposób demokratyczny i poddać się weryfikacji wyborców. Byłam w drużynie prezydenta Adamowicza. Dziś naszego prezydenta, naszego lidera, mojego szefa już nie ma, ale chcę kontynuować misję mojego poprzednika. Po to, żeby Gdańsk był nadal miastem otwartym, solidarnym, takim, w którym żyje się każdemu dobrze. Każdemu dobrze, bo to jest tak rozumiana solidarność. Miastem, które wykorzystuje swoje szanse rozwojowe i przechodzi do ekstraklasy miast europejskich - mówiła RMF FM Aleksandra Dulkiewicz. Które problemy w mieście uważa za najważniejsze? Jakiej frekwencji spodziewa się w wyborach?

Posłuchaj całej rozmowy Kuby Kaługi z Aleksandrą Dulkiewicz kandydującą z ramienia KWW Wszystko dla Gdańska. 


Najważniejszym celem mojego kandydowania jest poinformowanie rodziców o tym, że istnieje poważne niebezpieczeństwo i poważne niebezpieczeństwo może czyhać za chwilę w gdańskich szkołach na gdańskie dzieci. Urzędnicy wprowadzają dwa programy edukacji seksualnej oparte na matrycach Światowej Organizacji Zdrowia. Pierwszy z nich to "Model na rzecz równego traktowania", drugi to projekt "Zdrowelove." Uważamy, że te projekty są bardzo niebezpieczne. One mogą zaburzyć relacje między dzieciakami a rodzicami, mogą wpłynąć destrukcyjnie na wychowanie dzieci w przyszłości, mogą skutkować ich złymi, nieodpowiednimi zachowaniami seksualnymi - mówił w rozmowie z RMF FM Marek Skiba. Jaki jest inny powód jego startu w wyborach? Jak widzi Gdańsk za 10 lat?

Posłuchaj całej rozmowy z Markiem Skibą ubiegającym się o urząd prezydenta Gdańska z ramienia KWW-Odpowiedzialni-Gdańsk.

Po rozmowie Marek Skiba wyjaśnił także, że zameldowany jest obecnie w Chwaszczynie z powodów komplikacji związanych z odbiorem domu. Na co dzień jest mieszkańcem gdańskiej Osowy. 


Z Grzegorzem Braunem - mimo próby, spotkania i szczerych chęci - nie udało nam ostatecznie się porozmawiać. Przedstawiciele jego KWW początkowo żądali rozmowy na żywo na antenie radia, później zgodzili się na spotkanie, po zapewnieniu, że zarejestrowana rozmowa - podobnie jak w przypadku innych kandydatów - zostanie umieszczona w całości na stronie rmf24.pl.

Podczas spotkania naszemu dziennikarzowi przedstawiono jednak dodatkowe warunki, o których wcześniej nikt nie informował. Pan Grzegorz Braun i jego KWW chcieli także nagrać tę rozmowę, kwestionując nasze intencje związane z publikacją materiałów przed przedterminowymi wyborami w Gdańsku. W związku z tym, że rozmowy - zarówno z Aleksandrą Dulkiewicz, jak i Markiem Skibą - były nagrywane na wyłączność RMF FM (jak zawsze w takich przypadkach) nasz dziennikarz nie mógł się na to zgodzić.

Nie wiemy ostatecznie, w jakim celu KWW Grzegorz Brauna mógłby wykorzystać nagranie. Prawo prasowe reguluje możliwości dochodzenia swoich praw w przypadku jakichkolwiek wątpliwości. Rozmówcy przysługuje także prawo do autoryzacji zarówno samej rozmowy, jak i jej fragmentów wykorzystanych do publikacji na antenie w Faktach RMF FM. Naszym obowiązkiem byłoby zapewnienie Grzegorzowi Braunowi możliwości skorzystania z tego prawa przed emisją materiałów. Przykro nam, że Grzegorz Braun zlekceważył słuchaczy RMF FM w Gdańsku i odmówił rozmowy z naszym dziennikarzem, twierdząc jednocześnie, że to dziennikarz odmówił rozmowy z nim. 


Opracowanie: