To ważna informacja dla tych, którzy planują wyjazd w Karkonosze. Intensywnie padający śnieg i wiatr sprawiają, że rośnie zagrożenie lawinowe. Teraz obowiązuje lawinowa "trójka".

Choć w kalendarzu pierwszy dzień astronomicznej wiosny, warunki niemal w całej Polsce bardzo zimowe. Niebezpiecznie jest też w Karkonoszach.

Goprowcy apelują o zdrowy rozsądek wszystkich turystów, którzy mają w planach podbój właśnie tego górskiego pasma.

Cytat

To już jest stopień wysoki, który daje do myślenia. Niewielki nacisk mechaniczny i ta lawina spada. To może być stopa człowieka, narciarz, snowboardzista. Codziennie podawany jest komunikat i stopień zagrożenia lawinowego. Szlaki, przez które przebiegają tory lawinowe są oznaczone i tam nie wchodzimy
- apeluje Andrzej Brzeziński, ratownik Karkonoskiej Grupy GOPR

Trudne warunki w górach

Tylko w ubiegłą niedzielę w Karkonoszach zeszły dwie lawiny.

Pierwsza w Białym Jarze, a kilka godzin później tego samego po czeskiej stronie Karkonoszy w rejonie szczytu Czeskie Kamienie. 

Po polskiej stronie nie było poszkodowanych, ale po czeskiej stronie lawina zasypała trzy osoby - dwóch mężczyzn i kobietę, która w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Dzień później kobieta niestety zmarła.

Mroźnie w Beskidach. "Dosypało świeżego śniegu"

Zima trzyma się mocno również w Beskidach. W ciągu ostatniej doby w górach przybyło ok. 20 cm świeżego śniegu, temperatura spadła miejscami do -10 st. 

Warunki na szlakach są trudne - podali ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR. W rejonie Babiej Góry obwiązuje 2. stopień zagrożenia lawinowego.

Cytat

Dosypało świeżego śniegu. Opad dobowy to ok. 20 cm. Szlaki są nieprzetarte i jest na nich ślisko, szczególnie w wyższych partiach Babiej Góry i Pilska. Rano w górach termometry wskazywały od -5 do -10 st. C. Mróz trzyma. Zachmurzenie jest niemal pełne. W wyższych rejonach widoczność jest ograniczona nawet do 50 m
- powiedział ratownik dyżurny GOPR w Szczyrku

W rejonie Babiej Góry obwiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne.

Ostrzeżenie o podwyższonym zagrożeniu zjawiskami lawinowymi goprowcy wydali także dla okolic szczytu Pilska. Dotyczy ono przede wszystkim małych kociołków po północnej i południowej stronie grzbietu.

Turyści, którzy wybiorą się na pieszą wycieczkę, powinni się ubrać adekwatnie do warunków i zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek". Może to uratować życie.