We Wrocławiu rodzice mogą jeszcze poszukać wolnych miejsc w punktach żłobkowych prowadzonych przez opiekunów, którzy zajmują się maluchami we własnych domach. Jest jednak pewne "ale": propozycja skierowana jest do konkretnych mam.

Do punktu żłobkowego dziecko mogą oddać kobiety, które nie mają pracy i szukają zatrudnienia. Nie mogą być jednak zarejestrowanie w Urzędzie Pracy jako osoby bezrobotne. Poza tym kobiety, które przebywają na urlopach wychowawczych i chciałby np. wrócić do pracy na pół etatu. W tym czasie maluchem zajmie się profesjonalna opiekunka. Robimy z dziećmi wszystko to co robią z nimi na co dzień mamy: karmimy, bawimy się, chodzimy na spacery - mówi właścicielka punktu żłobkowego we Wrocławiu. Rodzice za wynajęcie opiekuna płacą trzy złote brutto za każdą godzinę, którą spędza on z dzieckiem. Kiedy maluch zachoruje nie przyjedzie do opiekuna, rodzice nie poniosą żadnych kosztów - tłumaczy Aldona Muszyńska, koordynatorka projektu.

Każdy opiekun samodzielnie może zajmować się trójką dzieci. Jeśli chciałby opiekować się większą liczbą maluchów, musi wziąć sobie do pomocy wolontariusza. Do punktów żłobkowych można przyprowadzać dzieci od czwartego miesiąca życia do trzech lat.

Wolne miejsca są jeszcze w tej chwili w punktach przy ulicy: Starodworskiej, Przemyskiej i Litewskiej we Wrocławiu. Szczegóły dotyczące wolnych miejsc można uzyskać pod numerem Centrum Integracji Społecznej: (71) 782-35-26.