Wrocławscy policjanci rozbili grupę przestępczą zajmującą się wyłudzeniami zaliczek i usług za pomocą internetowych giełd transportowych od firm krajowych, międzynarodowych i osób fizycznych. Sprawcy dokonali ok. 150 oszustw. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

Jak poinformował Kamil Rynkiewicz z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, policjanci zatrzymali trzech mężczyzn w wieku od 32 do 42 lat. Wszyscy są podejrzani o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się oszustwami. Grupa działała co najmniej od 2 lat.

Rynkiewicz wyjaśnił, że sprawcy wyłudzali zaliczki i usługi transportowe za pośrednictwem giełd transportowych w internecie. Podając się za legalnie działające firmy, w tym celu zakładali nawet podmioty gospodarcze, rejestrowali się jako użytkownicy internetowych giełd transportowych. Mając dostęp do danych wyszukiwali zlecenia transportowe, które następnie po modyfikacji ponownie wystawiali na stronach giełdy - mówił policjant.

Za zrealizowane usługi zleceniodawcy przelewali należności na wskazane przez oszustów rachunki bankowe. Faktycznie realizujący zlecenia transportowe przewoźnicy po wystawieniu faktury z odroczonym terminem płatności, nie otrzymywali zapłaty.

W trakcie przeszukania mieszkań oszustów policjanci zabezpieczyli laptopy, karty pamięci, telefony komórkowe oraz dokumenty związane z przestępczym procederem. Jak ustalili policjanci sprawcy działali przez ostatnie dwa lata, dokonując blisko 150 oszustw na łączną kwotę nie mniejszą niż 300 tys. zł.