To, co zburzyli, muszą odbudować z koronkową precyzją. Wrocławska kuria rozpoczęła prace przy odbudowie XIX-wiecznej kamienicy na Ostrowie Tumskim. Duchownych zmusił do tego inspektor nadzoru budowlanego. Urzędników, ale i miłośników Wrocławia, oburzył fakt, że rok temu kamienica została zrównana z ziemią, bez żadnych pozwoleń. Rozpoczęli więc walkę o odbudowę zabytku i dopięli swego.

Nowy budynek ma być wierną kopią wyburzonej kamienicy. To oznacza, że elewacja czy układ pomieszczeń muszą być identyczne. O to walczyli m.in. członkowie "Towarzystwa Upiększania Wrocławia". Bardzo ciekawa kamienica, gdzie kiedyś mieściło się archiwum budowlane kurii, z ciekawymi detalami architektonicznymi, z figurą św. Bonifacego, z którymi - swoją drogą - nie wiadomo, co się stało - wylicza członek organizacji. Prawdopodobnie przepadły one przy rozbiórce.

W teorii, zgodnie z wyznaczonym przez inspektora budowlanego terminem, kamienica powinna być gotowa już za dwa miesiące. Ale kuria nie miała pieniędzy na odbudowę - zebrała je dopiero teraz.