Zatrzymano wandala, który dopuścił się profanacji dwóch obrazów przedstawiających Matkę Boską i Jezusa Chrystusa w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla. 19-latek nie potrafił wyjaśnić, dlaczego zniszczył malowidła. Teraz może trafić za kratki nawet na dwa lata. Informację o zatrzymaniu sprawcy profanacji dostaliśmy na Gorącą Linię RMF FM.

Wczoraj wieczorem policjanci z przemyskiej komendy zatrzymali 19-letniego mężczyznę. Śledczy postawili mu zarzut znieważenia obiektu kultu religijnego - poinformował w rozmowie z dziennikarką RMF FM aspirant Jacek Kocan z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Dodał, że podczas przeszukania domu 19-latka policjanci znaleźli element, który "może pochodzić z miejsca zdarzenia".

W tej chwili policjanci ustalają, czy w niszczeniu obrazów brały udział jeszcze inne osoby.

Obraz z wizerunkiem Maryi stracony bezpowrotnie

Obrazy znajdowały się w kaplicach obok Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej. O profanacji malowideł i kapliczek poinformował zakonników parafianin. Na miejscu w jednej z kapliczek zobaczyliśmy wyjęty z ram obraz z wizerunkiem Maryi, która miała wypaloną twarz. W znajdującej się obok kaplicy, gdzie znajduje się fresk Chrystusa, na jego twarzy pojawiły się dwa uszkodzenia. Wygląda to tak, jakby ktoś jakiś przedmiotem uderzył w obraz. W kolejnej kapliczce uszkodzona została tylko barierka, które uniemożliwia wejście do środka - poinformował kustosz sanktuarium franciszkanin ojciec Piotr Reizner.

Zaznaczył, że obraz z wizerunkiem Maryi został stracony bezpowrotnie. Nie był to cenny obraz, miał jedynie wartość historyczną. Smuci nas taki akt wandalizmu, chcielibyśmy poznać motywy, jakimi kierowała się osoba, niszcząc obrazy - powiedział.

Legenda o polowaniu, obraz ukryty przed Turkami

Kalwarię Pacławską założył w XVII wieku wojewoda podolski, kasztelan krakowski Andrzej Maksymilian Fredro herbu Bończa (1620-1679). Legenda głosi, że podczas polowania puścił się w pogoń za szczególnie dorodnym okazem jelenia. Niespodziewanie zwierzę zatrzymało się, a wśród jego rogów pojawił się jaśniejący krzyż. Fredro postanowił upamiętnić to miejsce, wznosząc na wzgórzu kościół i klasztor, do którego sprowadził franciszkanów.

Obecnie w zabytkowym kościele znajduje się m.in. słynący łaskami obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej. W XVII wieku znajdował się on w kościele oo. franciszkanów w Kamieńcu Podolskim, ale w 1672 roku, po zdobyciu miasta przez Turków, obraz ukryto i w kilka lat później przeniesiono do Kalwarii Pacławskiej.

Długość Drogi Krzyżowej w Kalwarii wynosi nieco ponad 1,5 km. Na dróżkach pątniczych znajduje się 35 kaplic murowanych, siedem drewnianych i pięć figur. Najstarsze pochodzą mniej więcej z 1825 roku, bowiem nie zachowały się obiekty wzniesione przez Fredrę.

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.

Renata Skoczek-Stawiarska