Nieszczelne szamba były przyczyną zanieczyszczenia bakteriami z grupy coli sieci wodociągowej w Chojnowie w woj. dolnośląskim. Mieszkańcy miasta od dwóch dni nie mają dostępu do wody pitnej.

Ścieki - jak poinformował burmistrz Chojnowa Jan Serkies - przelały się przez niezabezpieczone szamba należące do położonych nad ujęciami wody gospodarstw rolnych i dostały się do wody. Sieć wodociągowa jest w dalszym ciągu systematycznie chlorowana, a czysta woda jest dostarczana mieszkańcom przy pomocy ośmiu beczkowozów i stacji uzdatniania wody - mówił.

Kierowniczka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Legnicy Małgorzata Stawiska-Lichota przyznała, że częściowa analiza próbek wody wykazała, że bakterii z grupy coli nie ma już w sieci wodociągowej, ale zakaz spożywania wody nie może zostać na razie cofnięty.

Dopiero gdy będziemy mieli kompleksowe wyniki badań wszystkich pobranych próbek zakaz będzie można cofnąć. Nie jest wykluczone, że być może nastąpi to w piątek, ale bez pełnych wyników pełnej gwarancji niestety nie możemy dać - dodała.

Wody z sieci wodociągowej nie można wykorzystywać do picia, przygotowywania potraw, mycia naczyń kuchennych, mycia owoców i warzyw, mycia zębów i kąpieli noworodków. Sanepid zaleca także wstrzymanie się z wykorzystywaniem wody do innych celów domowych.