Drut kolczasty z byłego niemieckiego obozu Auschwitz znaleźli Strażnicy Graniczni w bagażu Włocha na lotnisku w podkrakowskich Balicach. W czasie przesłuchania mężczyzna przyznał, że zabrał go na pamiątkę. Sprawą zajmie się prokuratura.

Fragment drutu miał około 40 cm. Mężczyzna oświadczył, że zabrał go na pamiątkę, będąc w byłym obozie Auschwitz-Birkenau. Podniósł go z ziemi - powiedziała rzecznik śląsko-małopolskiego oddziału Straży Granicznej Katarzyna Walczak.

Po przesłuchaniu Włoch został zwolniony. Na razie nie usłyszał żadnych zarzutów. Jutro pogranicznicy przekażą wszystkie materiały śledczym z Prokuratury Rejonowej Kraków Prądnik Biały.

Za próbę wywozu z Polski przedmiotu zabytkowego grozi kara do 5 lat więzienia. Pogranicznicy zaznaczyli, że drut może się jednak okazać nie zabytkiem, lecz elementem, który pozostał po pracach konserwatorów przy ogrodzeniu w byłym obozie. Do podobnej sytuacji doszło w 2012 roku. Sprawa włoskiego turysty została wówczas umorzona. To, czy drut jest zabytkowy ocenią specjaliści z Muzeum Auschwitz.

Rzecznik muzeum Bartosz Bartyzel zwrócił jednak uwagę na inny aspekt sprawy. Teren muzeum i wszystkie znajdujące się na nim zabytkowe obiekty oraz przedmioty są integralną całością, mają wyjątkowy, unikatowy i niepowtarzalny charakter - podkreślił. Zaznaczył, że teren i obiekty byłego niemieckiego obozu mają szczególne znaczenie dla kultury i są chronione prawem.

Ukradli napis "Arbeit macht frei"

Najgłośniejszej dotychczas kradzieży dokonano w byłym obozie w grudniu 2009 roku. Złodzieje ukradli napis "Arbeit macht frei" znad bramy byłego obozu Auschwitz I. Bezpośredni sprawcy, a także Szwed Anders Hoegstroem, który ich nakłaniał do przestępstwa, zostali skazani na kary więzienia.

Dwa lata temu Sąd Okręgowy w Krakowie skazał izraelskie małżeństwo na kary roku i czterech miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Śledczy oskarżyli ich o kradzież dziewięciu drobnych przedmiotów z byłego byłego obozu Birkenau i próbę wywiezienia ich za granicę.

Zginęło tam ponad milion więźniów

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je 1,33 mln osób.

Były obóz w 1979 roku został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt na Ziemi, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

(MRod)