Brytyjski książę William razem z żoną, księżną Kate rozpoczynają dziś trzydniową wizytę w Polsce. Znamy szczegóły ich wizyty. Zobacz gdzie możesz zobaczyć najsłynniejszą parę książęcą!

Brytyjski książę William razem z żoną, księżną Kate rozpoczynają dziś trzydniową wizytę w Polsce. Znamy szczegóły ich wizyty. Zobacz gdzie możesz zobaczyć najsłynniejszą parę książęcą!
Książę William i księżna Kate /Royalfoto /PAP

Książęca para pojawi się w Polsce około południa. Pierwszym punktem wizyty będzie spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą i pierwszą damą Agatą Konrhauser-Dudą w Pałacu Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu.

Około godziny 15:15 para książęca odbędzie spacer po Krakowskim Przedmieściu. Obie pary - książęca i prezydencka - udadzą się potem do Muzeum Powstania Warszawskiego. Tam przedstawiciele brytyjskiej rodziny królewskiej zwiedzą ekspozycję, spotkają się z powstańcami i zapalą znicz upamiętniający ofiary walk w Warszawie.

O godzinie 16 William i Kate odwiedzą inkubator przedsiębiorczości "Heart" w wieżowcu w centrum stolicy. Tam spotkają się z przedstawicielami rozwijających się firm z branży technologicznej. Podczas tego spotkania ma zostać przedstawiony projekt współpracy technologicznej między Warszawą a Londynem.

Wieczorem para książęca przespaceruje się w Łazienkach Królewskich i weźmie udział w bankiecie w Starej Oranżerii. Będzie to przyjęcie wydane dla 600 osób przez ambasadora Wielkiej Brytanii w Polsce Jonathana Knotta, z okazji 91. urodzin królowej Elżbiety II. Podczas tej uroczystości głos zabierze książę William. Z powodu wizyty pary książęcej, w Łazienki Królewskie będą dziś zamknięte dla zwiedzających.

W planach wizyta nad morzem

Drugi dzień wizyty rozpocznie się podróżą nad morze, gdzie William i Kate odwiedzą były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Stutthof w Sztutowie na Pomorzu. Do obozu wejdą przez Bramę Śmierci, tę samą, przez którą do obozu wchodzili więźniowie. Na miejscu para książęca zwiedzi wystawę i spotka się z byłymi więźniami niemieckiego obozu. W tym dniu muzeum będzie zamknięte dla turystów.

Po wizycie w obozie, para książęca przejedzie do Gdańska, gdzie weźmie udział w przyjęciu ulicznym, na którym spróbuje Goldwassera, tradycyjnego gdańskiego likieru korzennego i zje polskie pierogi. Przespacerują się też ulicami Gdańska i odwiedzą rzemieślników obrabiających bursztyn.

Potem odwiedzą gdański Teatr Szekspirowski, któremu patronuje książę William. Tam zobaczą przygotowaną specjalnie na tę okazję sztukę, a także wezmą udział w przyjęciu dla ludzi świata kultury, sztuki i mediów.

Europejskie Centrum Solidarności

Ostatnim oficjalnym punktem wizyty Williama i Kate w Polsce będzie Europejskie Centrum Solidarności, gdzie zwiedzą muzeum i spotkają się z założycielami "Solidarności". Przejdą też przed historyczną Bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej. Na tym zakończy się ich oficjalna część wizyty. 

Na noc książęca para wróci do Warszawy, aby w środę odlecieć do Berlina. W tej wizycie parze książęcej będą towarzyszyć dzieci, 4-letni książę Jerzy i 2-letnia księżniczka Karolina. 

W Warszawie para książęca wraz z dziećmi zamieszka w Belwederze, gdzie w środę, tuż przed wylotem do Berlina, zobaczy się jeszcze raz z parą prezydencką.

(ag)

Źródło: Royal.uk/PAP