Wielki Finał tegorocznej edycji "Zwolnionych z Teorii" za nami. W Centrum Targowo-Kongresowym Gloabl EXPO w Warszawie poznaliśmy wszystkich laureatów i finalistów. Wręczono nagrody najlepsze projekty społeczne w Polsce w poszczególnych formatach i kategoriach.

Główną częścią gali było wręczenie "Złotych Wilków", czyli nagród dla najlepszych projektów w poszczególnych kategoriach.

Wśród zbiórek charytatywnych wygrała "Łapówka", czyli zbiórka pieniędzy i darów materialnych dla bezdomnych zwierząt, którymi opiekuje się Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami.

W formacie "wydarzenie publiczne" mieliśmy aż dwóch laureatów: Projekt Nieidealni, czyli wydarzenie w szkle podstawowej w Horyńcu-Zdroju, które miało walczyć z kompleksami, niską samooceną brakiem poczucia własnej wartości wśród młodzieży. Drugim zwycięzcą zostało "Pogoń Plastik" czyli inicjatywa grupy licealistów, którym przeszkadza ilość plastiku, która jest marnowana na świecie.

W kategorii "Projekt technologiczny" zwyciężyło "Work from Inspirations" akcja cowdfoundingowa mająca na celów promowanie rozwoju technologicznego w Polsce, poprzez edukowanie o nowoczesnych technologiach, możliwościach jakie dają oraz wprowadzanie ich na rynek w postaci rozwiązań własnych.

Najlepszym projektem reklamy społecznej została "Grażyna Biznesu". To akcja pokazująca młodzieży, że znajomość podstawowych zasad ekonomii ułatwia życie.

W kategorii kultury zwyciężył projekt "BigPiano", czyli 7-metrowa klawiatura pianina, na którym gra się nogami. Pomysłodawcami projektu była grupa uczniów I Liceum Ogólnokształcącego we Włocławku.

Najlepszym projektem w kategorii zdrowie i sport zwyciężyła "Sztuka codzienności".

W kategorii edukacyjnej zwyciężyła gra planszowa "Burza nad Warszawą" dotycząca Powstania Warszawskiego.

Najlepszym projektem społeczności lokalnej zostało "Young Heroes", czyli projekt skoncentrowany wokół tematyki potrzebującym, który ma na celu zgromadzenie jak największej ilości młodych ludzi działających na korzyść potrzebujących ze swojego otoczenia.

W kategorii "społeczeństwo obywatelskie" zwyciężyli "Rozmigowani", czyli zajęcia z Polskiego Języka Migowego organizowane w Olsztynie.

Najlepszym projektem w dziedzinie ekologii i natury zostało "Pollution Finder" czyli projekt drona długodystansowego z czujnikami oraz stacją monitorującą jakość powietrza na danym obszarze.

W trakcie gali został ogłoszony też "Ranking Szkół Zwolnionych z Teorii", który nagrodził placówki szkół uczących praktycznych kompetencji na projektach społecznych.

Pierwsze miejsce zajęło  III Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Kołodzieja w Siemianowicach Śląskich, drugie Publiczne Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Sióstr Urszulanek W Pniewach, a trzecie I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika W Lubinie.

CAŁY RANKING ZNAJDZIECIE TUTAJ>>>

"Zwolnieni z teorii" już po raz piąty

"Zwolnieni z Teorii" to ogólnopolska olimpiada projektów społecznych dla licealistów i studentów. Powstała w 2014 roku, by dać każdemu młodemu człowiekowi możliwość tworzenia własnych projektów społecznych i nabywania kompetencji przyszłości, takich jak: współpraca, komunikacja czy przywództwo. Akcja jest prowadzona przez internetową www.zwolnienizteorii.pl

Celem tegorocznej akcji było, żeby do tworzenia projektów włączyli się również nauczyciele. Właśnie do nich była skierowana kampania: "Bądź dla nich inspiracją".