W Wielki Piątek 82 proc. Polaków przestrzega postu. Prawie wszyscy (97 proc.) będziemy też uczestniczyć w niedzielę w śniadaniu wielkanocnym. W sondażu przeprowadzonym przez Instytut Badań Opinii RMF pytaliśmy także o to, czy należy wprowadzić zakaz oblewania ludzi wodą w lany poniedziałek.

Symbolika świąt wielkanocnych

Ankietowani byli pytani między innymi o to, jaki kolor kojarzymy w pierwszej kolejności ze świętami wielkanocnymi? Najczęściej jest to żółty (67 proc.) i zielony (34 proc.).

Natomiast najbardziej popularnymi symbolami Wielkanocy są jajko (62 proc.), baranek (36 proc.), zajączek (27 proc.) i kurczątko (21 proc.). 


Świąteczne zwyczaje i tradycje

Jakich zwyczajów przestrzegamy w Wielkanoc? Prawie wszyscy (97 proc.) będziemy uczestniczyć w śniadaniu wielkanocnym. Większość poświęci pokarmy w Wielką Sobotę (94 proc.), będzie przestrzegać postu w Wielki Piątek (82 proc.), pójdzie do kościoła (78 proc.), pomaluje pisanki (74 proc.) i będzie obchodzić śmigus-dyngus (64 proc.).

Niewiele osób (11 proc.) pamięta natomiast o starym słowiańskim zwyczaju smagania wierzbowymi witkami - starodawnej wersji śmigusa, kiedy to kawalerowie i panny uderzali się witkami po odsłoniętych nogach. Zwyczaj ten jest dziś praktykowany, ale tylko w niektórych rejonach kraju.

Najwięcej kontrowersji wśród zwyczajów wielkanocnych wzbudza śmigus-dyngus. Dlatego zapytaliśmy Polaków, czy chcieliby zakazu oblewania ludzi wodą w lany poniedziałek na ulicach. Równo połowa (50 proc.) optuje za utrzymaniem tej tradycji, w mniejszości są ci, którzy chcą zakazu świętowania dyngusa na ulicach (34 proc.).  

Wprowadzenia zakazu o wiele częściej życzą sobie kobiety (43 proc.) niż mężczyźni (25 proc.) oraz mieszkańcy wsi (39 proc.) niż mieszkańcy dużych miast (27 proc.). 

Czy Wielkanoc to czas na przemyślenie swojego życia i mocne postanowienie poprawy? Blisko połowa z nas (43 proc.) zgadza się z taką opinią, niewiele mniej (39 proc.) jest jednak przeciwnego zdania.

Kraszanki czy pisanki?

Jest wiele sposobów ozdabiania jajek na Wielkanoc, ale okazuje się, że to jednokolorowe kraszanki są dziś popularniejsze od kolorowych pisanek - taki właśnie sposób zdobienia częściej wskazywali nasi respondenci. 

Instytut Badań Opinii RMF przeprowadził w dniach 28.03-11.04 badanie poświęcone zwyczajom obchodzenia świąt wielkanocnych.

Wywiady zostały przeprowadzone techniką wywiadu telefonicznego CATI na ogólnopolskiej próbie 303 osób w wieku 18+.