O godz. 22 w Zakolu Wisły pod Wawelem rozpoczęło się Wielkie Widowisko Plenerowe. Wszystko to w ramach Parady Smoków, obchodzonej w Krakowie już po raz 19. Tematem tegorocznej edycji święta jest "W czterdzieści smoków dookoła świata".


Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle typu "światło-dźwięk" łączy efekty pirotechniczne, muzykę, światło i kurtyny wodne. Podczas widowiska zaprezentowały się wielkogabarytowe, pływające i latające smoki - do 25 m długości i 15 m wysokości.

Niesamowite stwory umieszczone na barkach i statkach były animowane przez aktorów Teatru Groteska. W tym roku w Widowisku wzięły udział smoki, których projekty zostały zainspirowane tradycją i kulturą z czterech stron świata. Reżyserem i pomysłodawcą spektaklu jest Adolf Weltschek.


Jutro z kolei 19. Wielka Parada Smoków. Jak mówią organizatorzy z Teatru Groteska, parada to okazja do spotkania się z różnorodnością kultur na wszystkich kontynentach.

Smocza parada będzie w tym roku szaloną podróżą wokół globu. Za inspirację dla smoczych postaci posłuży powieść Juliusza Verne’a "W osiemdziesiąt dni dookoła świata".

"Liczymy, że pojawią się w smoczym korowodzie smoki, o jakich do tej pory nie śniło się nawet najznakomitszym smokologom. Smoki z najdalszych, najbardziej skrytych i tajemniczych zakątków kuli ziemskiej" - piszą organizatorzy. 

Pierwszy weekend czerwca upływa mieszkańcom Krakowa i turystom pod znakiem smoczej zabawy i niespodzianek.

  • 2 czerwca, godz. 10:00-19:00 Smoczy Piknik Rodzinny, bulwar Czerwieński, 
  • 2 czerwca, Wielka Parada Smoków, ul. Grodzka - Rynek Główny godz. 12:15-15:00

Wielka Parada Smoków to zdecydowanie największe smocze widowisko na świecie.