Ogromne, kolorowe i wyjątkowo przyjazne smoki przemaszerowały przez Kraków! Wielka Parada Smoków już za nami. Wygrał ją smok o imieniu "Recykling".

Barwny Korowód wyruszył spod Barbakanu punktualnie w południe. Na miejscu pojawiło się 45 kolorowych stworów, a towarzyszą im orkiestry, żonglerze, szczudlarze i tancerze.

Wśród maszerujących smoków był m.in. Smok-Strażak, potrafiący ugasić ogień. Tanecznym krokiem podążała też smoczyca podobna do wielkiej papugi. Pojawiła się także Smoczyca-Baletnica w zwiewnej szacie i Smok-Żeglarz.

Do Krakowa przyleciały także: australijski Smok Morski, a ze Skandynawii, czyli krainy Wikingów - Smok Pokoju.

Wśród maszerujących dostrzec było można również Smoka z żółto-niebieskiej rodziny RMF FM! Nasz reprezentant ma prawie 4 metry wysokości i 15 metrów długości, potrafi ruszać ogonem, kłapie szczęką, a od czasu do czasu puszcza z paszczy dym!

Potrafi ruszać skrzydłami, ogonem, ona się również uśmiecha - mówił nasz woźnica.

Wielka smocza parada przeszła spod Barbakanu ulicą Sławkowską aż na Rynek Główny, gdzie o godzinie 15 nagrody otrzymali twórcy najpiękniejszych, zdaniem jury, stworów!

Pomysłodawcą i organizatorem Wielkiej Parady Smoków jest Teatr Groteska.

Wielka Parada Smoków to zakończenie cudownego smoczego weekendu - od soboty można odwiedzać Smoczy Piknik Rodzinny, który czeka na amatorów smoczych przygód również w niedzielę.

W sobotni wieczór z kolei można było podziwiać wyjątkowe Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle. O godzinie 22 w zakolu Wisły koło Mostu Dębnickiego pojawiły się latające i pływające smoki! Organizatorzy zadbali o to, by mimo wieczornych ciemności nie umknął Wam żaden szczegół tego niezwykłego spektaklu - nocne niebo rozświetliły fajerwerki.

Dzień Dziecka to najfajniejszy dzień w roku - powinien być pełen uśmiechu! By taki właśnie był, radio RMF FM przygotowało dla najmłodszych wyjątkową niespodziankę - audiobook "Legenda o smoku Barabanie i Pomponie Dratewce". To opowieść prosto z Krakowa, napisana specjalnie dla Was przez Joannę Olech, do której głosów użyczyły najbardziej znane i lubiane gwiazdy filmu, sportu i muzyki.

1 czerwca, zgodnie z naszą radiową tradycją, dziennikarze RMF FM zawiozą audiobooki do szpitali dziecięcych w całej Polsce i podarują je maluchom, które ten wyjątkowy dzień będą musiały spędzić w szpitalnych salach.

Historię smoka Barabana i dzielnego Pompona Dratewki możecie jednak poznać i Wy! Od 1 czerwca przez cały miesiąc będziecie mogli ściągnąć bajkę z naszych stron w internecie - RMF 24 i RMF FM, a także posłuchać jej za pośrednictwem specjalnego kanału, który uruchomimy na RMFon.pl.

(abs)