Głosowanie w sprawie poprawek Senatu do ustawy o partiach politycznych, które dotyczą ograniczenia subwencji dla partii, odbędzie się w wieczorem - zdecydował Konwent Seniorów. Głosowania nad projektem budżetu z kolei w piątek od 15.

Wczoraj senatorowie przyjęli poprawki, zgodnie z którymi subwencje budżetowe dla partii będą ograniczone o 50 proc. od 1 stycznia 2011 roku. Ograniczenie dotyczyć ma wszystkich partii mających prawo do korzystania z takich subwencji - także tych, które nie znalazły się w parlamencie, a osiągnęły co najmniej 3 procent głosów w wyborach.

Likwidację waloryzacji subwencji, którą otrzymują partie polityczne oraz ograniczenie o 50 proc. w latach 2012-2013 kwoty subwencji zakładał pierwotny przygotowany przez posłów PO projekt nowelizacji ustawy o partiach politycznych.

W ostatecznym głosowaniu jednak posłowie ani nie ograniczyli subwencji dla partii, ani nie zawiesili ich wypłacania (zawieszenie proponował klub Polska Jest Najważniejsza). Sejm zdecydował jedynie o zamrożeniu waloryzacji partyjnych subwencji. Po głosowaniu w Sejmie premier Donald Tusk zapowiedział, że w Senacie PO będzie chciała przywrócić rozwiązania ograniczające finansowania partii z budżetu.

Po południu w piątek rozpocznie się kolejne posiedzenie Sejmu, na którym odbędą się głosowania w sprawie projektu ustawy budżetowej na 2011 rok. Wcześniej głosowanie nad budżetem było zaplanowane na piątek rano.