Pogoda w całej Polsce nie sprzyjała w czwartek majówkowym wyjazdom i odpoczynkowi na łonie natury. Dalsza część długiego weekendu także nie zapowiada się najlepiej. Przygotujmy się na deszcz i mocny wiatr. Słońce powinniśmy ujrzeć dopiero w niedzielę.

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w nocy duże i umiarkowane zachmurzenie pojawi się na wybrzeżu i Pomorzu. W pozostałych regionach kraju będzie duże i całkowite. Trzeba się także spodziewać opadów deszczu, miejscami umiarkowanych, a miejscami silnych. Największe opady pojawią się nad południową częścią kraju - Śląskiem, Opolszczyzną i Małopolską, poprzez centrum po Podlasie. Spadnie od 15 do 40 mm wody. Na południu można spodziewać się burz.

Na wybrzeżu i Pomorzu termometry wskażą od 5 do 6 st. Celsjusza, około 9 st. w centrum, a do 13 st. na południowym wschodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, północno-wschodni.

W piątek nie powinniśmy się spodziewać poprawy pogody. Duże zachmurzenie będzie się utrzymywać na obszarze całego kraju. Wszędzie będzie też padać, najmocniej od południowego wschodu Wielkopolski przez centrum kraju po Mazury i Podlasie. Spadnie nawet od 15 do 25 mm wody. Na południowym wschodzie można także spodziewać się burz. Uwaga kierowcy - na jezdniach może być ślisko, a widoczność może spaść lokalnie poniżej jednego kilometra.

W ciągu dnia w większości regionów będzie od 14 do 18 st. Celsjusza. Chłodniej będzie na północnych krańcach Polski - od 12 do 14 st., a cieplej w Małopolsce, na Podkarpaciu i Roztoczu - od 18 do 22 st. Będzie się utrzymywać słaby i umiarkowany wiatr północno-wschodni. Na południowym wschodzie - słaby i zmienny. Podczas burz podmuchy będą silne i porywiste.

Zła pogoda będzie się utrzymywać także w sobotę, ale możemy się spodziewać mniejszych opadów. Zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Miejscami pojawi się deszcz, a na zachodzie Polski również burze. Zimniej będzie wciąż na północy i wschodzie. Maksymalnie na Podlasiu termometry pokażą do 14 st., w centrum kraju 18 st., a na Ziemi Lubuskiej do 22 st. Wiatr będzie słaby i umiarkowany. W czasie burze osiągnie do 65 km/h.

Lepiej będzie dopiero w niedzielę. Zachmurzenie w całym kraju będzie umiarkowane. Jedynie na Pomorzu i Mazurach momentami będzie większe i tam mogą wystąpić przelotne opady deszczu. Niższe będą maksymalne temperatury, które w większości regionów sięgną 16 st. Celsjusza. Wiatr będzie słaby i umiarkowany.