Startuje 12. edycja plebiscytu "Wybieramy Samarytanina roku 2015". Wydarzenie ma pokazać ludzi, którzy pomagają drugiemu człowiekowi w potrzebie. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa dla organizatorów i laureatów, ponieważ odbywa się w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia.

Startuje 12. edycja plebiscytu "Wybieramy Samarytanina roku 2015". Wydarzenie ma pokazać ludzi, którzy pomagają drugiemu człowiekowi w potrzebie. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa dla organizatorów i laureatów, ponieważ odbywa się w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia.
Wydarzenie ma nie tylko uhonorować osoby bezinteresownie pomagające innym, ale i nas samych uwrażliwić na otaczających nas potrzebujących /McPHOTOs /PAP/EPA

Jak podkreślają organizatorzy, pomysł poszukiwania "Samarytanina Roku" pojawił się po śmierci papieża Jana Pawła II. Warto pokazywać dobrych, szlachetnych, miłosiernych. Wierzę w to, że nasza akcja może uruchomić w innych rezerwy dobroci i chęci pomagania - tłumaczy o. Stanisław Wysocki, karmelita, opiekun wolontariatu.

Znasz kogoś, kto zasługuje na ten prestiżowy tytuł? Głosuj!

 
O tym, komu w tym roku zostanie przyznany szlachetny tytuł "Samarytanina Roku 2015", może zdecydować każdy. Wystarczy zgłosić do plebiscytu osobę,  która bezinteresownie pomaga innym w potrzebie.

Zgłoszenia można wysyłać na kilka sposobów:

- listownie na adres: Wolontariat św. Eliasza, 30-608 Kraków, ul. Porucznika Wąchały 5,

- korzystając z formularza elektronicznego zamieszczonego na stronie internetowej www.eliasz.org.pl

- pocztą elektroniczną na adres: samarytanin@eliasz.org.pl

- telefonicznie: numer telefonu 885 512 500 - od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 18.00 lub numer telefonu 12 263 61 56 od poniedziałku do czwartku w godz. 16.00 - 18.00.

Głosowanie trwa do 13 marca i odbywa się w dwóch kategoriach:

I kategoria: pracownik służby zdrowia, dla którego pomoc chorym nie jest tylko i wyłącznie pracą, ale jest postrzegana jako swoistego rodzaju powołanie. To osoba, która często i bezinteresownie poświęca swój czas cierpiącym.

II kategoria: osoba, która pomaga innym w potrzebie, osoba szlachetna, dla której pomoc drugiemu człowiekowi jest czymś naturalnym, wypływającym z potrzeby serca.

Uwaga! Głosując należy podać imię i nazwisko, nr telefonu, adres osoby, na którą oddany zostanie głos oraz kilka zdań wyjaśniających, dlaczego ta właśnie osoba zasługuje na wyróżnienie.

Uroczysta gala - 8 kwietnia

Spośród nadesłanych zgłoszeń Kapituła Plebiscytu wybierze osoby, które otrzymają prestiżową statuetkę i wyróżnienie "Miłosierny Samarytanin roku 2015". Uroczysta gala odbędzie się 8 kwietnia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie.

Dotychczas wśród wyróżnionych w Plebiscycie są profesorowie, lekarze różnych specjalizacji, pielęgniarki, ludzie młodzi i osoby starsze. Laureatów poprzednich edycji można poznać TUTAJ.

Organizatorami wydarzenia są wolontariusze Wolontariatu św. Eliasza, a także Arcybractwo Miłosierdzia pod wezwaniem Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny Bolesnej założone w 1584 roku przez Ks. Piotra Skargę oraz Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie.

(abs)