Wszystkie miejskie szpitale, które dotąd wykonywały w Warszawie zabiegi przerwania ciąży z powodu nieodwracalnych uszkodzeń i wad płodów, będą to robiły do czasu opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego - nieoficjalne ustalenia reporterów RMF FM potwierdziła rzecznik urzędu Stołecznego Miasta Warszawa.

Władze Warszawy podjęły taką decyzję ze względu na sytuację kobiet, które już były po wszystkich badaniach, miały decyzje lekarskie i wyznaczone termin zabiegu usunięcia ciąży.

Wszystkim kobietom w trudnej sytuacji nadal pomagamy, jak długo możemy - to stanowisko władz Warszawy i prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Ratusz uznaje, że dopóki nie ma publikacji wyroku, dotąd nie ma on mocy prawnej i nie obowiązuje.

"Do czasu publikacji wyroku TK, miejskie szpitale (w tym szpital Bielański) będą pomagać pacjentkom. Kobiety mogą skorzystać z porady lekarzy bez klauzuli sumienia." - przekazała na swoim twitterze Karolina Gałecka.

Dyrekcja jednej z warszawskim placówek - chodzi tu o Szpital Bielańskiego - gdzie wykonuje się najwięcej tego typu zabiegów na Mazowszu i w całym kraju, zadecydowała o wtrzymaniu aborcji zaraz po orzeczeniu TK. Teraz jednak szpital wrócić do planowanych zabiegów. Jak usłyszał reporter RMF FM, dyrekcja ze swoją decyzją się pospieszyła i "wyszła przed szereg".

Z informacji reportera RMF FM wynika, że odbyła się nawet rozmowa z dyrektor szpitala, która tłumaczyła, że chodziło jedynie o bezpieczeństwo prawne lekarzy, bo nie wiadomo kiedy wyrok zacznie obowiązywać, a wyroku  czwarty dzień wciąż nie ma w Monitorze Polskim.

Wyrok TK ws. aborcji

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. W uzasadnieniu wskazano, że życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawodawcę.

Wyrok TK zapadł w pełnym składzie. Zdania odrębne złożyli sędziowie Piotr Pszczółkowski oraz Leon Kieres.

Opracowanie: