Początek prześwietlania warszawskiej reprywatyzacji i finał batalii o miejsce dla Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. To między innymi czeka nas w tym tygodniu w polityce. Padną też kolejne pytania o referendum proponowane przez prezydenta i o stosowane przez niego prawo łaski.

Początek prześwietlania warszawskiej reprywatyzacji i finał batalii o miejsce dla Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. To między innymi czeka nas w tym tygodniu w polityce. Padną też kolejne pytania o referendum proponowane przez prezydenta i o stosowane przez niego prawo łaski.
Prezydent Rosji Władimir Putin /SERGEI KARPUKHIN / POOL /PAP/EPA

Reprywatyzacja i weryfikacja - to na początek tygodnia. Ruszyć mają prace komisji, która będzie prześwietlać, co się działo w Warszawie przy okazji zwrotu nieruchomości dawnym właścicielom i ich spadkobiercom. I czy w poszczególnych przypadkach rzeczywiście trafiały we właściwe ręce. Pierwsze posiedzenie komisji weryfikacyjnej w poniedziałek. Na razie "robocze", bo to właściwe ma się odbyć za dwa tygodnie, kiedy Sejm skompletuje skład komisji. Posłowie muszą wybrać jeszcze jednego jej członka - przedstawiciela Nowoczesnej. Poprzedni kandydat tej partii, poseł Jerzy Meysztowicz, nie został zaakceptowany przez większość posłów. Nowego kandydata mamy poznać w tym tygodniu.

Przed nami też kolejne dyskusje o referendum proponowanym przez prezydenta. Minister Paweł Mucha z jego kancelarii spotka się w tym tygodniu z przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej Wojciechem Hermelińskim i szefową Krajowego Biura Wyborczego Beatą Tokaj. Ma być mowa o prawnej, technicznej i organizacyjnej stronie referendum, które - jak chce Andrzej Duda - miałoby się odbyć 11 listopada przyszłego roku. A tego dnia, zgodnie z Kodeksem wyborczym, będziemy głosować w wyborach samorządowych. PKW sygnalizowała wcześniej, że zorganizowanie obu głosowań jednego dnia jest możliwe, ale będzie rodziło sporo trudności. Chodzi o to, że wybory nie mogą być połączone z referendum. To znaczy, że potrzebne są na przykład osobne komisje wyborcze i oddzielne urny na głosy.

W najbliższych dniach wróci też temat ułaskawienia byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusza Kamińskiego, bo w środę Sąd Najwyższy będzie zajmował się tą sprawą. SN ma wyjaśniać, czy prezydent może stosować prawo łaski w przypadku osób, których wyroki jeszcze się nie uprawomocniły. A tak właśnie było w przypadku Mariusza Kamińskiego, skazanego za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA przy tak zwanej aferze gruntowej.

W polityce międzynarodowej mocne otwarcie tygodnia. W poniedziałek w Wersalu pojawi się Władimir Putin. Od wyborów, które nad Sekwaną wygrał Emmanuel Macron, to będzie pierwsze spotkanie prezydentów Francji i Rosji. Politycy będą rozmawiać o walce z terroryzmem i o konfliktach na Ukrainie i w Syrii. To właśnie pomysły na zakończenie wojny syryjskiej wyraźnie dzieliły Paryż i Moskwę w czasach prezydentury Francoisa Hollande’a. To się pewnie szybko nie zmieni, tym bardziej, że w kampanii wyborczej sztab Macrona wyraźnie pokazywał swoją niechęć do Rosji. Teraz okazją do wizyty Władimira Putina we Francji będzie otwarcie wystawy poświęconej carowi Rosji Piotrowi I Wielkiemu trzysta lat od nawiązania stosunków dyplomatycznych między oboma państwami.

Z kolei koniec tygodnia przyniesie odpowiedź na pytanie, czy Polska będzie niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019. Żeby wywalczyć w niej miejsce, trzeba zdobyć 2/3 głosów w liczącym 193 państwa Zgromadzeniu Ogólnym Organizacji Narodów Zjednoczonych. Głosowanie w tej sprawie w Nowym Jorku zaplanowane jest na piątek.


(łł)