Most Marii Skłodowskiej - Curie jest już przejezdny dla samochodów. Tuż po godzinie 12 wstęgę na moście przerwał hybrydowy autobus, w którym jechała prezydent miasta, zaproszeni goście i dziennikarze. "To mój największy sukces" - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz. Wczoraj most otwarto dla pieszych.

"Ten most jest szczególny, ponieważ rozwiązuje wiele komunikacyjnych problemów stolicy" - mówiła w sobotę wieczorem prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas uroczystości otwarcia Mostu Północnego. Budowa przeprawy przez Wisłę trwała 33 miesiące. Most połączył dwie dzielnice... czytaj więcej

Kolumna, w której poza hybrydowym autobusem, jechały także inne ekologiczne pojazdy, przejechała przez most z prawego brzegu Wisły na lewy - od strony Białołęki na Bielany, do węzła komunikacyjnego na Młocinach.

Prezydent Gronkiewicz-Waltz powiedziała dziennikarzom, że jest zadowolona i dumna z nowej przeprawy. Oceniła, że to jeden z największych sukcesów obu jej kadencji, bo jak przypomniała - budowa rozpoczęła się w 2009 roku. Most jest prosty i funkcjonalny, a jego uroda jest rzeczą drugorzędną - zaznaczyła prezydent. Wstrzymała się jednak z deklaracjami na temat budowy kolejnej przeprawy przez Wisłę. Kiedy będzie uchwalony budżet unijny, wtedy będziemy mówić, co można jeszcze zrobić. Teraz jesteśmy skoncentrowani na budowie centralnego odcinka drugiej linii metra - dodała.

Huczne otwarcie mostu

W sobotę most otwarto dla spacerowiczów i rowerzystów. Do wieczora - według szacunków ratusza - na przeprawie pojawiło się około 70 tysięcy osób. Uroczystość otwarcia rozpoczęła się o godzinie 18 symbolicznym połączeniem dwóch przęseł w barwach Warszawy - żółtego od strony Bielan i czerwonego od strony Białołęki oraz powitaniem warszawiaków, którzy ruszyli z obu krańców mostu.

Potem uczestnicy zabawy układali wielką tablicę Mendelejewa. Impreza odbywała się bowiem pod hasłem "PoRa otworzyć!" - od odkrytych przez patronkę mostu pierwiastków: polonu (Po) i radu (Ra). Dla uczestników fety przygotowano również taneczny flash mob oraz pokazy pirotechniczne.

Most Skłodowskiej-Curie połączył prawobrzeżną Białołękę z położonymi na lewym brzegu Wisły Bielanami. Jest najbardziej na północ wysuniętą przeprawą w Warszawie. Ma długość około 795 metrów i składa się z trzech niezależnych obiektów - dwóch trójpasmowych przepraw drogowych oraz jednej przeznaczonej pod trasę tramwajową i ciąg pieszo-rowerowy. W poniedziałek na moście pojawią się autobusy - początkowo będą to dwie linie - dzienna 101 i nocna N01. Kolejne zostaną uruchomione, gdy w centrum zakończy się budowa łącznika między pierwszą a powstającą drugą linią metra.

Most Skłodowskiej- Curie jest ósmą w Warszawie przeprawą drogową przez Wisłę.