O godz. 9 wystartował Maraton Warszawski. Oprócz maratończyków na trasę wyruszyli również zawodnicy w "Biegu na piątkę" i sztafecie maratońskiej. Na Krakowskim Przedmieściu w niedzielny poranek spotkały się tysiące biegaczy, którzy zmierzą się z dystansem 42 km 195 m. Po raz pierwszy w historii Maratonu Warszawskiego wyruszył on spod bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego. Jest to związane z 200. rocznicą powstania warszawskiej uczelni. Maraton oznacza spore utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej.

W maratonie bierze udział kilka tysięcy osób / Bartłomiej Zborowski /PAP

Pierwsze kilometry trasy wyznaczone zostały na Trakcie Królewskim, by po dobiegnięciu do Placu Na Rozdrożu skierować zawodników ulicą Puławską na Ursynów. Dalej maratończycy biegną w okolice Świątyni Opatrzności Bożej i dalej, ul. Sobieskiego i Gagarina do Łazienek Królewskich. Stamtąd biegacze kierują się przez Agrykolę do Tamki i Zajęczej by przez most Świętokrzyski dotrzeć na Pragę-Północ.

Biegnąc przez centrum prawobrzeżnej dzielnicy, obok zoo, dobiegną do mostu Gdańskiego i po nim pokonają Wisłę. Na lewym brzegu zawodnicy biegną w stronę Żoliborza, by po dobiegnięciu do Placu Wilsona skierować się w stronę Wisłostrady i mety, która będzie w pobliżu Multimedialnego Parku Fontann.

Ulice na trasie biegu będą sukcesywnie wyłączane z ruchu i z powrotem otwierane wraz przemieszczaniem się biegaczy. Schemat trasy można znaleźć na stronie maratonu. Tam także znajdziecie mapę z szacowanymi godzinami otwarcia i zamknięcia poszczególnych odcinków ulic.

Na Wisłostradzie między Mostem Gdańskim a Mostem Śląsko-Dąbrowskim ruch w kierunku południowym został wstrzymany już w sobotę o godz. 21. Będzie przywrócony ok. godz. 16. w niedzielę. Na odcinku między Kępą Potocką a Mostem Śląsko-Dąbrowskim ruch zostanie wstrzymany całkowicie w godz. 10.30-16.00.

Jezdnia północna Mostu Świętokrzyskiego (w stronę Śródmieścia) będzie wyłączona z ruchu w godz. 9.45-13.40; Most Gdański i ul. Starzyńskiego w kierunek Śródmieścia będzie przejezdny przez cały czas, ale kierunek na Pragę wyłączony będzie z ruchu w godz. 10.00-14.30.

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu można znaleźć na stronie www.infoulice.um.warszawa.pl, a szczegółowe informacje nt. zmian w komunikacji miejskiej na stronie www.ztm.waw.pl.

(mpw)