Czterech nastolatków w wieku od 15 do 17 lat, planujących zamach terrorystyczny na jedną z warszawskich szkół, zatrzymali stołeczni policjanci. Podstawą zatrzymań jest artykuł 171. kodeksu karnego, mówiący o nielegalnym wytwarzaniu lub obrocie materiałami niebezpiecznymi.

Zatrzymani nastolatkowie to mieszkańcy Warszawy i okolic. Namierzyli ich policjanci z wydziału do walki z cyberprzestępczością.

Okazuje się, że zatrzymani bardzo często wchodzili na profile społecznościowe osób, które między innymi w USA przeprowadziły ataki terrorystyczne w szkołach. Aktywnie udzielali się na ich forach. Można mówić o zafascynowaniu zamachowcami - powiedział dziennikarzowi RMF FM jeden z policjantów.

Śledczy nie ujawniają jednak, w jaki sposób nastolatkowie chcieli przeprowadzić zamach. Biorąc pod uwagę podstawę zatrzymania, czyli wytwarzanie i obrót niebezpiecznymi substancjami, najprawdopodobniej może chodzić o zamach bombowy.

Jeden z nastolatków trafił już do schroniska dla nieletnich, drugi ma kuratora. Decyzje ws. pozostałych dwóch jeszcze nie zapadły.


   

Opracowanie: