"27 lat temu Lech Wałęsa ostrzegał amerykańskich polityków z prezydentem USA na czele, że Rosja może stać się znowu krajem z agresywną wobec sąsiadów polityką zagraniczną. Amerykanie odtajnili właśnie zapis jednej z kluczowych rozmów w historii dyplomacji III RP" - informuje Onet. Jak wyjaśnia portal, odtajniona notatka pochodzi z zasobów Centrum Wilsona. To relacja z rozmowy Clintona z Wałęsą w Gabinecie Owalnym, do której doszło 21 kwietnia 1993 r. o godz. 14.00 czasu lokalnego.

Jeśli Rosja ponownie przyjmie agresywną politykę zagraniczną, ta agresja zostanie skierowana przeciwko Ukrainie i Polsce. Potrzebujemy Ameryki, by temu zapobiegła - ostrzegał Lech Wałęsa. Polska nie może pozostać bezbronna, potrzebujemy ochrony amerykańskiego muskułu - mówił ówczesny prezydent Polski w czasie rozmowy z amerykańskim przywódcą. 

Jak relacjonuje Onet, Wałęsa sugerował Clintonowi wsparcie przez Zachód politycznych i ekonomicznych reform w Rosji. Tłumaczył, że należałoby zrobić to tak, "by Rosja nie była ani za bardzo biedna, ani za bardzo bogata, bo bardzo biedna Rosja i bardzo bogata Rosja są niebezpieczne".

Cała notatka z rozmowy Wałęsa - Clinton dostępna jest na stronach Onetu