- Głęboko wierzę, że nasze pokolenie, które zadziwiło świat pięknym zwycięstwem, zadziwi też i budowaniem - tak o 30. rocznicy powstania "Solidarności" powiedział w Gdańsku były prezydent Lech Wałęsa.

Żadne pokolenie takiej szansy wielkiej, jak nam się zdarzyła, nie miało. Dziś cieszmy się z tego zwycięstwa i myślmy jak je dobrze zagospodarować, by następne pokolenia cieszyły się nie tylko ze zwycięstwa, ale też z wyprowadzenia na Europę, na wody rozwoju, pokoju i dobrobytu - powiedział Wałęsa.

Nasze pokolenie dokonało rzeczy niezwykłej. Zamknęliśmy epokę podziałów, granic, konfrontacji, otworzyliśmy epokę intelektu, informacji i globalizacji - podkreślił legendarny przywódca "Solidarności".

Jak dodał b. prezydent w tej nowej epoce powstaje państwo Europa, ale budowanie tej nowej struktury i demokracji jest trudne. To, że dzisiaj wygląda tak demokracja (...) i te różne rzeczy, które się dzieją w Warszawie i nie tylko, biorą się stąd, że my nie mamy prawa właśnie pod demokrację. A do tego jeszcze my nie potrafimy chodzić w tym prawie - mówił Wałęsa.

Dlatego proszę was, pokolenie zwycięzców, pokolenie, które otworzyło nową epokę: wytrzymajcie trochę i naprawdę popracujmy razem, popracujmy nad prawami, nad systemami, nad programami, by nam nie powiedziały dzieci i wnuki, że pięknie zwyciężyliście, ale zwycięstwo kiepsko zagospodarowaliście - zaapelował Wałęsa.

Cieszmy się tą 30. rocznicą, mało mamy dat, z których możemy się cieszyć - powiedział też Wałęsa dodając, że Polska "podzieliła się tym wielkim zwycięstwem ze wszystkimi zniewolonymi narodami".

Były prezydent podziękował też ludziom kultury. Wtedy odważyli się wzmocnić nas, dodać nam ducha. To było naprawdę ważne - powiedział Wałęsa, który objął honorowy patronat nad niedzielnym premierowym wykonaniem symfonii, skomponowanej przez Pawła Mykietyna na 30. urodziny Solidarności.

Wałęsa z żoną Danutą oraz premier Donald Tusk (również z małżonką) uczestniczyli w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w premierze symfonii Vivo XXX, skomponowanej przez Pawła Mykietyna specjalnie na jubileusz Solidarności. Przed koncertem Wałęsa i Tusk wspólnie złożyli kwiaty pod gdańskim Pomnikiem Poległych Stoczniowców.