​Zakopane znów zrobiło się białe. W mieście spadło kilka centymetrów śniegu, wyżej w górach nawet kilkanaście. Mieszkańcy stolicy Tatr są jednak przekonani, że to jeszcze nie jest ta prawdziwa zima.

W Zakopanem sypnęło śniegiem /Maciej Pałahicki (RMF FM) /RMF FM

Mówią, że dopiero trzeci śnieg zostaje, a ten jest dopiero drugi. Jest szansa, że ten jeszcze stopnieje. To chyba jeszcze żarty - stopi się i jeszcze poczekamy - chyba do grudnia. Mamy nadzieję, że to dopiero początek, myślimy że białe zostanie - mówią uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego, którzy już chcieliby trenować na śniegu. Byłoby lepiej, gdyby śnieg został i jeszcze go dosypało. 20 cm by się przydało - dodają.

Filip Zięba z Tatrzańskiego Parku Narodowego musi jednak rozczarować sportowców. Po zachowaniu niedźwiedzi można wnioskować, że to jeszcze nie ta właściwa zima. Cały czas są aktywne - te niedźwiedzie, z którymi mamy kontakt, które tropimy i obserwujemy. Pomimo tego, że spadła niewielka warstwa śniegu, ciągle żerują. Obrodziły buki, jest sporo nasion buka. A one są bardzo atrakcyjne dla niedźwiedzi, bo są wysokokaloryczne i jest ich dużo. Niedźwiedzie na nich ciągle żerują - tłumaczy Filip Zięba.

Kiedy nadejdzie ta "prawdziwa" zima? Jeśli nadejdzie, niedźwiedzie pewnie pójdą już spać.

(łł)