15 wysokich rangą oficerów policji, kandydatów na komendanta głównego, zostało już sprawdzonych. Prawie połowa z nich odpadła, bo zastrzeżenia do ich życiorysu zgłosiły służby. Reporterzy śledczy RMF FM ujawniają kulisy przeciągającego się wyboru szefa policji. Według naszych informacji, decyzja o wyborze komendanta ma zapaść w tym tygodniu.

Zbigniew Maj odchodzi ze stanowiska Komendanta Głównego Policji

Komendant Główny Policji odchodzi ze stanowiska - dowiedział się dziennikarz śledczy RMF FM. Inspektor Zbigniew Maj zdecydował o oddaniu się do dyspozycji ministra spraw wewnętrznych. Wiceszef tego resortu Jarosław Zieliński już zapowiedział, że rezygnacja ta zostanie przyjęta przez premier Beatę... czytaj więcej

Według naszych informacji, pod uwagę brane są trzy osoby. Jednym z nich jest pełniący obowiązki komendanta głównego Andrzej Szymczyk. Poza nim obecny zastępca szefa policji Jan Lach. Ustaliliśmy też, że w tej trójce pojawił się jeden z obecnych komendantów wojewódzkich.

Ministerstwo - jak widać - po wpadce ze Zbigniewem Majem zastosowało bardzo ostre kryteria, by nie doszło do kolejnej kompromitacji. Kandydatów sprawdzano praktycznie we wszelkich bazach - policyjnych, a także służb specjalnych: CBA oraz ABW.

Prowadzono wywiady na temat przeszłości kandydatów, sprawdzano, czy w jakiejkolwiek roli przewijają - bądź przewijali się - w prokuratorskich śledztwach. Według naszych rozmówców najdrobniejsze wątpliwości sprawiały, że weryfikowany oficer wypadał z gry o fotel komendanta głównego.

Przypomnijmy - w lutym z szefowania policji zrezygnował Zbigniew Maj. Jego obowiązki przejął dotychczasowy pierwszy zastępca insp. Andrzej Szymczyk.

Kulisy rezygnacji Zbigniewa Maja

Zbigniew Maj odchodzi z KGP: Nigdy nie zhańbiłem munduru oficera polskiej policji

"Przygotowano wobec mnie prowokację przez byłych pracowników Biura Spraw Wewnętrznych" - Zbigniew Maj potwierdza doniesienia reporterów śledczych RMF FM. Na czwartkowej konferencji prasowej szef policji oświadczył, że złożył rezygnację "żeby nie obciążać całej formacji". Szef... czytaj więcej

Insp. Maj swoją decyzję uzasadniał prowokacją przygotowaną wobec niego przez byłych pracowników Biura Spraw Wewnętrznych, a rezygnację złożył, żeby nie obciążać całej formacji.

O kulisach rezygnacji insp. Maja dziennikarze śledczy RMF FM informowali jako pierwsi.

Kilku oficerów z Biura Spraw Wewnętrznych, czyli tak zwanej policji w policji, zamierzało poprzez tajne działania zniesławić Zbigniewa Maja. Jak ustalili nasi dziennikarze, wykorzystali do tego byłego informatora policji, który działał w kręgach kaliskiego półświatka.

To ten człowiek kilkanaście lat temu, kiedy Maj pracował w Kaliszu, był jego informatorem. Jednak współpraca została zerwana, gdy ten popełnił przestępstwo i w 2005 roku trafił za kraty.

Jak się dowiedzieliśmy - miał pretensje do obecnego szefowa policji, że ten nie pomógł mu podczas śledztwa i procesu sądowego.

Później, po ponad 2 latach, gdy informator wyszedł z więzienia, najpierw szantażował obecnego komendanta głównego, potem zaczął rozpuszczać plotki na jego temat. Sugerował, że Zbigniew Maj przyjął od niego 5 butelek alkoholu, a także pożyczył 10 tysięcy złotych, których nie oddał.

Sprawa została wyjaśniana, nie znaleziono żadnych nieprawidłowości w postępowaniu Maja.

Co ważne policjanci z BSW, ukryli informacje przed swoimi przełożonymi. Kiedy okazało się, że Maj może być szefem policji, odświeżono materiały i przekazano prokuraturze z wnioskiem o wszczęcie śledztwa w sprawie.

(mpw)