W Tatrach zaobserwowano rekordową od ponad 30 lat liczbę kozic. Okazało się, że żyje ich tam już blisko tysiąc. Kozica tatrzańska jako gatunek zagrożony jest liczona dwa razy do roku i to równocześnie po polskiej i słowackiej stronie Tatr. Część kozic przechodzi bowiem przez granicę.

W latach 90. w Tatrach było zaledwie 90 kozic. W 2001 roku ich populacja wynosiła 286 sztuk. Ostatnie liczenie dało bardzo dobry wynik - w całych Tatrach zaobserwowano 950 kozic, a po polskiej 260.

To wynik bardzo dobry. To jest wynik jak w najlepszych latach 80. - cieszy się Filip Zięba z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Co ważne, naliczono dużo młodych kozic - prawie 150. To napawa nas optymizmem; stopniowo liczebność kozic wzrasta - podkreśla Filip Zięba.

Mamy się więc z czego cieszyć, a nawet chlubić, bo kozica (rupicapra rupicapra tatrica), która zamieszkuje Tatry od 10 tys. lat nie występuje już nigdzie indziej na świecie.

Więcej o kozicach przeczytasz na stronach Tatrzańskiego Parku Narodowego. Tam też znajdziesz zdjęcia rupicapra rupicapra tatrica.