40 nowych syren alarmowych zawyło w Szczecinie. To testy modernizowanego systemu ostrzegania. Poprzedni, sterowany radiowo szwankował.

Nowy system jest supernowoczesny. Syreny uruchamiane drogą radiową zostały zastąpione przez sterowane elektronicznie. Dziś po raz pierwszy wszystkie zawyły jednocześnie. To końcówka testów całego systemu. Poprzedziły je komunikaty odtwarzane z głośników. Potem syreny zawyły dźwiękiem modulowanym, a następnie przez 3 minuty dźwiękiem ciągłym. 

Decyzja o modernizacji systemu alarmowego w Szczecinie zapadła po tym, jak okazało się, że w kluczowych momentach on nie działa. Wpadki zdarzyły się dwa razy. 1 sierpnia, w godzinę "W" syren nie udało się uruchomić, dźwięk rozległ się 20 minut później. Podobna sytuacja zdarzyła się 10 kwietnia, wtedy również system nie zadziałał. 

Luka w działaniu została wykryta szybko. Okazało się, że gdy swoje syreny chciały włączyć też ościenne gminy, dochodziło do blokady częstotliwości radiowej, za pomocą której uruchamiany był dźwięk ostrzegawczy. Do szczecińskich syren polecenie włączenia się nie docierało. Nowy Akustyczny System Alarmowy Miasta Szczecin kosztował prawie 1,2 mln zł.

Opracowanie: