Prezydent Bronisław Komorowski powoła w poniedziałek rząd Ewy Kopacz. 1 października nowa szefowa rządu wygłosi w Sejmie expose i zwróci się o wotum zaufania.

Ewa Kopacz od momentu powołania będzie 14 premierem III Rzeczypospolitej i drugą kobietą na tym stanowisku w historii kraju. Oprócz niej podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim akty powołania otrzyma ponadto 18 ministrów konstytucyjnych. Ministrowie debiutanci to posłowie PO Teresa Piotrowska, która będzie kierowała MSW i Andrzej Halicki, który stanie na czele resortu administracji i cyfryzacji. Z kolei wprost z PKP SA do ław rządowych przychodzi Maria Wasiak, obejmując Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego.

Od momentu przyjęcia dymisji rządu Tuska, zgodnie z konstytucją, dotychczasowi ministrowie pełnią obowiązki szefów resortów, do momentu powołania nowego rządu.

Po nominacji nowi ministrowie przejmą obowiązki. Zwyczajowo odbywa się to w gmachach ministerstw, gdzie na nowych ministrów czekają ich poprzednicy, by wprowadzić ich do resortów.

Zgodnie z konstytucją od momentu powołania są dwa tygodnie na wygłoszenie przez premiera expose i uzyskanie w Sejmie wotum zaufania. Wiadomo już, że Kopacz wygłosi expose w środę 1 października; wtedy odbyć ma się też głosowanie nad wotum zaufania dla rządu.

(MN)