Po spotkaniu, które rozpocznie się w poniedziałek o godz. 12 w Belwederze, prezydent Bronisław Komorowski ma powierzyć marszałek Sejmu Ewie Kopacz misję tworzenia rządu. Taką informację przekazała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

Poniedziałkowe spotkanie jest kontynuacją piątkowej rozmowy pana prezydenta z marszałek Sejmu Ewą Kopacz, kandydatką koalicji większościowej na premiera. Po spotkaniu, które rozpocznie się o godz. 12 w Belwederze, pani marszałek ma zostać powierzona misja tworzenia rządu - podkreśliła Trzaska-Wieczorek. 

Jak dodała, "dominantą tematyczną obu spotkań są sprawy obronności i bezpieczeństwa Polski w związku z sytuacją za naszą wschodnią granicą". 

Rozmowa Bronisława Komorowskiego z Ewą Kopacz będzie dotyczyła także kwestii personalnych nowego rządu, choć - Kancelaria Prezydenta - wielokrotnie zaznaczała, że głowa państwa chce poznać koncepcje i perspektywy gabinetu, który ma być utworzony. Na razie nieznane pozostają nazwiska przyszłych ministrów. Kopacz zapowiedziała po piątkowym spotkaniu z Komorowskim, że prezydent pozna je pierwszy. 

Nowy rząd 22 września

Kancelaria Prezydenta zapowiedziała, że powołanie nowego rządu ma nastąpić 22 września przed wylotem prezydenta na 69. sesję Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Powrót Komorowskiego do kraju planowany jest na 25 września. Prezydent RP co roku uczestniczy w spotkaniu w Nowym Jorku, zabierając głos na tym międzynarodowym forum.  
Prezydent przyjął dymisję rządu Donalda Tuska 11 września. Zgodnie z konstytucją od tego momentu są dwa tygodnie na powołanie nowego gabinetu. Po powołaniu nowy prezes Rady Ministrów ma 14 dni na wygłoszenie expose i uzyskanie wotum zaufania w Sejmie. 

Kopacz zapowiedziała, że chciałaby wygłosić expose po 26 września na dodatkowym posiedzeniu Sejmu i uzyskać wotum zaufania dla rządu. Podczas planowanego posiedzenia Sejmu (24-26 września) prezydent będzie przebywał z wizytą w Nowym Jorku. Kopacz mówiła, że chciałaby, aby jej expose wysłuchał także Bronisław Komorowski. 

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że dodatkowe posiedzenie zostanie zwołane na sobotę 27 września.

(mal)