RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

W Polsce da się dużo zarobić na drogach

Autor: Aktualizacja: Wtorek, 8 sierpnia (11:00)

Miliard 340 milionów złotych wpłynęło do funduszu drogowego od uruchomienia elektronicznego systemu opłat na drogach w Polsce. To oznacza, że codziennie kierowcy dają zarobić państwu prawie 3 miliony złotych.

Najbardziej dochodowa jest autostrada A4, która zarobiła ponad 172 miliony złotych od maja do listopada 2012 roku.

Kolejna jest autostrada A2 z dochodami przekraczającymi 37 milionów złotych i droga krajowa numer 92, która przyniosła niemal 28 milionów złotych.

Według Doroty Prochowicz z Kapscha, te dane pokazują, że trasy, na których trzeba płacić za przejazd, zostały dobrze dobrane.

Opłaty są wprowadzane na tych drogach, które są najbardziej obciążone, czyli tam, gdzie też może być w miarę szybka konieczność modernizacji tej drogi. Uruchomienie systemu viaTOLL kosztowało nieco ponad miliard 100 milionów złotych, a ta inwestycja zwróciła się po 16-17 miesiącach.

Zobacz całą prezentację przygotowaną przez operatora systemu Kapsch

Źródło: RMF FM
Tagi: Polska drogi

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: