Zagrożone wyginięciem pingwiny Humboldta, zamieszkujące w naturze wybrzeża Peru i Chile, można już oglądać w ogrodzie zoologicznym w Krakowie. Otwarto tam nowy obiekt dla tych zwierząt, zbudowany za 3,6 mln złotych.

W nowym pingwinarium 30 ptaków zasiedliło kamienistą plażę, dwa baseny i sztuczne skały, w których znajdują się szczeliny i wnęki. Posłużą one pingwinom jako miejsca budowy gniazd. Panoramiczne szyby umieszczone pod powierzchnią wody pozwalają na podglądanie zwierząt w czasie nurkowania, a taras widokowy, który znajduje się powyżej poziomu alei, ułatwia obserwację z wyższej perspektywy.

Jak wyjaśnił dyrektor krakowskiego zoo Józef Skotnicki, pingwiny przyjechały z niemieckiego ogrodu w Halle. Sprowadzając pingwiny, odpowiedzieliśmy na ogromne zapotrzebowanie społeczne. Liczymy, że zwiększą one frekwencję, a co za tym idzie wpływy. To z kolei pozwoli nam myśleć o kolejnych inwestycjach - powiedział.

Według niego pingwiny stały się modne, m.in. za sprawą kina. Chcą je oglądać nie tylko dzieci, ale też młodzież i dorośli.

Prace związane z realizacją nowej inwestycji rozpoczęły się w sierpniu 2015 r. Nowoczesny obiekt powstał w miejscu, w którym dotąd mieszkały borsuki. Pieniądze na zadanie pochodziły z budżetu miasta i środków własnych ogrodu.

Niedawno w zoo otwarto żyrafiarnię

Obiekt dla pingwinów to kolejna inwestycja unowocześniająca prezentację zwierząt w krakowskim zoo. W 2013 r. otwarto tam nową żyrafiarnię dysponującą wybiegiem o powierzchni blisko 3,9 tys. metrów kwadratowych oraz pawilonem dla zwierząt podzielonym na część ekspozycyjną, zaplecze dla obsługi i korytarz dla zwiedzających, umożliwiający oglądanie zwierząt w czasie ich nieobecności na wybiegu. Według Skotnickiego tylko w pierwszym roku funkcjonowania żyrafiarni frekwencja zwiększyła się o około 30 procent.

Przetarg na duże wybiegi dla lampartów i jaguarów

Dyrektor poinformował, że w najbliższych dniach zoo ogłosi przetarg na realizację nowego przedsięwzięcia - budowę dwóch dużych wybiegów dla lampartów i jaguarów. Powinny one być gotowe w połowie przyszłego roku.

Zoo w Krakowie jest średniej wielkości ogrodem zoologicznym, zlokalizowanym w Lesie Wolskim - parku leśnym, unikalnym w dużych aglomeracjach miejskich. Obecnie w obiekcie jest eksponowanych ponad 1300 zwierząt, przedstawicieli 270 gatunków. Liczną grupę stanowią zwierzęta ginące i zagrożone wyginięciem (ponad 100 gatunków). Są to m.in.: żyrafa Rothschilda, koń Przewalskiego, hipopotam karłowaty, panda mała, pantera śnieżna, tygrys amurski, wilk grzywiasty, antylopa addas, szympans, lemury wari i katta, słoń indyjski, kondor wielki, pingwin Humboldta.

(mal)