Od najbliższego czwartku do niedzieli metro w Warszawie nie będzie jeździło między stacjami Politechnika-Ratusz Arsenał. Nieczynne będą stacje Centrum i Świętokrzyska. Miasto zapewnia, że uruchomi komunikację zastępczą.

Utrudnienia są związane z budową centralnego odcinka II linii metra. Stacje Centrum i Świętokrzyska zostaną wyłączone z ruchu ze względów bezpieczeństwa, natomiast antresole handlowe będą czynne - powiedział rzecznik Metra Warszawskiego Krzysztof Malawko. W środę w nocy tarcza "Anna" rozpocznie drążenie tunelu metra pod tunelami I linii metra; będzie się przebijać do tak zwanego wschodniego korpusu stacji Świętokrzyska. teoretycznie, cała operacja ma się zakończyć 2 czerwca. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem  - to jak twierdzą wykonawcy - być może stanie się to wcześniej.


Zamiast metra komunikacja zastępcza

W związku z zamknięciem dwóch stacji uruchomiona zostanie komunikacja zastępcza, m.in. linia Z-1 na trasie: Metro Marymont - Włościańska - Słowackiego - Mickiewicza - Andersa - Marszałkowska - Waryńskiego - Metro Politechnika. Na www.ztm.waw.pl umieszczony ma zostać szczegółowy plan zmian. Stacje Centrum i Świętokrzyska będą również zamknięte w wakacje. Na razie nie ma konkretnych terminów. Chcemy, aby prace zamknęły się w okresie dwóch wakacyjnych miesięcy - tłumaczy rzecznik metra. Na stacji Świętokrzyska będą przecinały się dwie linie metra.

Centralny odcinek II linii metra będzie miał siedem stacji ("Rondo Daszyńskiego", "Rondo ONZ", "Świętokrzyska", "Nowy Świat - Uniwersytet", "Centrum Nauki Kopernik", "Stadion Narodowy" i "Dworzec Wileński") i połączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. W maju konsorcjum budujące centralny odcinek II linii metra i ratusz zawarły ugodę o zmianie terminu zakończenia budowy. Nowa data zakończenia inwestycji to koniec września przyszłego roku. Początkowo miał to być październik tego roku.