Prezydent Bronisław Komorowski z głębokim żalem przyjął wiadomość o śmierci Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego premiera III Rzeczpospolitej - czytamy w komunikacie umieszczonym na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta. "Odszedł od nas człowiek, który w decydujących dla Polski chwilach miał odwagę być mądry".

Zobacz również:

Mazowiecki zmarł nad ranem, miał 86 lat.   

Na prezydenckiej stronie internetowej umieszczono obszerny życiorys Mazowieckiego, który od października 2010 był doradcą Bronisława Komorowskiego. 

Informacje o śmierci Mazowieckiego zamieściła także Kancelaria Premiera na swojej stronie oraz na profilu na Twitterze.

W geście żałoby po śmierci Tadeusza Mazowieckiego do połowy masztu opuszczono flagi na budynkach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Belwederu oraz Pałacu Prezydenckiego.

Tadeusz Mazowiecki urodził się 18 kwietnia 1927 r. w Płocku. Był ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III Rzeczypospolitej, wybranym po wyborach 4 czerwca 1989 r. Był jednym ze współzałożycieli oraz przewodniczącym Unii Demokratycznej i Unii Wolności.  

Był posłem na Sejm PRL III, IV i V kadencji, posłe, na Sejm RP I, II i III kadencji (w latach 1991-2001). Od 2010 r. pełnił funkcję doradcy Prezydenta RP ds. polityki krajowej i międzynarodowej. Kawaler Orderu Orła Białego.