Zmienia się rozkład jazdy na kolei. Pociągi będą jeździć inaczej już w ten weekend.


Od niedzieli, gdy zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów, wydłuży się podróż z Warszawy do Katowic czy ze stolicy do Wrocławia, ale za to szybciej pojedziemy z Warszawy do Szczecina
- poinformował członek zarządu PKP PLK Andrzej Pawłowski.

Po wejściu w życie nowego rozkładu jazdy pociągi będą pokonywać trasę Warszawa-Szczecin w 313 minut, a nie jak do tej pory w 320 minut, ze Szczecina do Warszawy będą jechały 314, a nie 327 minut. Trasę Warszawa - Poznań pociągi będą pokonywać, jak do tej pory, w 149 minut, z powrotem z Poznania do Warszawy w 157, a nie w 163 minut - jak dotąd. Krócej potrwa podróż z Warszawy Centralnej do Gdańska Głównego przez Bydgoszcz - zajmie 276, a nie 299 minut, a w przeciwnym kierunku będzie o 47 minut krótsza i zajmie 300, a nie 347 minut, jak dotychczas.

Z danych przedstawionych przez Pawłowskiego wynika, że dłuższa za to będzie podróż na trasie Warszawa - Wrocław - 309 minut, a nie jak teraz 297. Przejazd z Warszawy do Katowic będzie 8 minut dłuższy, a z Warszawy do Krakowa o 7 minut. Wynika to z prowadzonych przez PKP PLK remontów.

Nowy, roczny rozkład jazdy pociągów zaczyna obowiązywać o północy w nocy z soboty na niedzielę w drugi weekend grudnia. Przewoźnicy i zarządca infrastruktury mają obowiązek poinformować pasażerów o zmianach z odpowiednim wyprzedzeniem. Rozkłady jazdy poszczególnych przewoźników można sprawdzić na ich stronach internetowych, a także na dworcach i stacjach kolejowych. Kolejarze zapowiadają także, że w ten weekend na dworcach będzie można spotkać pracowników kolei, których zadaniem będzie m.in. informowanie pasażerów o zmianach i pomoc w odnalezieniu odpowiedniego pociągu.