Od północy obowiązuje nowy rozkład jazdy na kolei. Na niektórych trasach wiąże się to z dużymi zmianami w kursowaniu pociągów. Rok temu skończyło się to katastrofą. Jak będzie teraz? Czekamy na sygnały od Was!

W Warszawie - nowa jakość. Przez pierwsze dziewięć godzin obowiązywania nowego rozkładu jazdy nie odnotowaliśmy żadnych problemów - twierdzi rzecznik grupy PKP Łukasz Kurpiewski. Minister transportu też się pojawia na Dworcu Centralnym, chwaląc się w internecie, że czuwa i monitoruje.

Jak komentują pasażerowie, nie ma mrozu i śniegu, to i pociągi wjeżdżają na Centralny o czasie. TLK z Kielc spóźnił się raptem 3 minuty, pociąg z Łodzi przyjechał co do minuty. Nie spóźnił się dzisiaj. No, nie spóźnił się! To niesamowite! Liczyłyśmy, że się spóźni, szczerze powiedziawszy. Pierwszy dzień, pierwsza jazda - dziwią się podróżni w rozmowie z reporterem RMF FM Mariuszem Piekarskim.

Ta pierwsza jazda do Warszawy dla wielu oznaczała dziś zmianę przyzwyczajeń. Wielu pasażerom zlikwidowano po prostu najkorzystniejsze połączenia. Dzisiaj wyszedłem na pociąg, który zawsze był, który się nazywał Radomiak, o 6:22, i go po prostu już nie było w nowym rozkładzie jazdy. Przyjechał Sienkiewicz, tylko że na innym bilecie. Miesięczny na nim nie działa, więc trzeba było kupić po prostu osobny bilet - opowiada rozczarowany podróżny.

Nie wszędzie jest różowo, ale dramatu nie ma

Na Dworcu Głównym w Szczecinie godziny odjazdów pociągów można sprawdzić tylko w jednym miejscu w holu. Jeśli nie liczyć elektronicznej tablicy na której wyświetlanych jest tylko kilkanaście najbliższych połączeń. Pasażerowie mimo to się nie denerwują, bo do kolejowych wpadek zdążyli się już przyzwyczaić. Niektórzy żartują nawet że PKP przyjęła zasadę czego oczy nie widzą tego sercu nie żal.

W regionie koleje zlikwidowały 8 procent pociągów. Najbardziej bolesna będzie utrata połączenia ze Sławna do Darłowa. Z większości tras wypadło po jednym składzie, czasem dwa.

W Toruniu o poranku nie udało się uniknąć zamieszania. Przyjechała lokomotywa, ciągnęła za sobą cały jeden zielony wagon. Ludzie biegali z peronu na peron, narażali życie. Wagon miał być dopięty, w końcu nie był dopięty... Przyjechał inny skład na inny peron. I znowu biegaliśmy - mówi podróżna reporterowi RMF FM Tomaszowi Fenske.

Na największym obecnie dworcu w Łodzi - Łódź Kaliska rano było spokojnie. Pasażerowie o zmianach w rozkładzie jazdy pociągów pasażerowie są informowani m.in. za pośrednictwem plakatów i ulotek oraz komunikatów megafonowych. W związku z nowym rozkładem w Łódzkiem na tory wyjeżdżać będzie 214 składów spółki Przewozy Regionalne, czyli o 20 mniej na dobę niż dotychczas. Zmniejszenie liczby kursujących pociągów jest m.in. wynikiem wydłużenia tras niektórych składów. Liczne zmiany w rozkładach podyktowane są bowiem m.in. trwającymi remontami torowisk.

Od dziś trudniej mają podróżni, jadący z Krakowa na lotnisko w Balicach. Liczba pociągów kursujących do portu została mocno ograniczona - będzie ich aż o czternaście mniej i nie będą już odjeżdżać z Krakowa co 30 minut. Tu zmiana rozkładu przebiegła bez wiekszych kłopotów. Również w Katowicach pociągi odjeżdżały punktualnie. Jedyne problemy wynikały z przebudowy katowickiego dworca, ale ta trwa już od kilkunastu miesięcy.

Nowy rozkład PKP - na pierwszy rzut oka - wydaje się łaskawy dla mieszkańców Trójmiasta. Do Warszawy będą mogli dojechać pociągiem PKP Intercity aż czterema trasami. Nowy rozkład daje bowiem pasażerom trzy dodatkowe trasy. W rzeczywistości marny to jednak zysk. Najszybciej pociąg pokona ten dystans w pięć godzin.

Rok temu zmiana w rozkładzie zakończyła się katastrofą. Pociągi były spóźnione o kilka godzin, w przedziałach tłok i chłód. Dlatego RMF FM ostrzega przed nowym rozkładem. Weź udział w naszej akcji!

Masz problem ze znalezieniem swojego pociągu? Koleje niewystarczająco informują o zmianach? NA dworcu w Twoim mieście panuje chaos? Daj nam znać!

W każdej chwili możesz wysłać nam informację, zdjęcia lub film na Gorącą Linię RMF FM.

1. Wyślij informację SMS-em lub zdjęcia MMS-em na numer Gorącej Linii:


600 700 800

2. Możesz też wysłać zdjęcia i filmy e-mailem:


fakty@rmf.fm

3. Możesz skorzystać ze specjalnego formularza.