Poczta Polska ostrzega przed internetowymi oszustami. Jak ustalił reporter RMF FM Grzegorz Kwolek, pojawiła się kolejna fala fałszywych e-maili, których autorzy podszywają się pod Pocztę. W załącznikach mogą znajdować się złośliwe programy albo wezwania do zapłaty, które mogą być próbą wyłudzenia pieniędzy.

Fałszywe maile najłatwiej rozpoznać po adresie nadawcy. Prawdziwe wiadomości od Poczty Polskiej są wysyłane tylko z domeny "poczta-polska.pl". Wiadomości z innych adresów pochodzą od oszustów.

Oto przykłady bezpiecznych adresów, z których Poczta Polska wysyła wiadomości do klientów:

informacja@poczta-polska.pl

no-reply@poczta-polska.pl

uslugi.pocztowe@poczta-polska.pl

uslugi.finansowe@poczta-polska.pl

abonament_rtv@bydgoszcz.poczta-polska.pl

rtv_rejestracja@cor.poczta-polska.pl

skargi@centrala.poczta-polska.pl

Poczta Polska podaje też przykłady adresów naciągaczy, z których w ostatnim czasie wysyłano wiadomości. To między innymi:

@poczta-polska.xx.com

@poczta-polska.xx.org

@poczta-polska.xx.net

Informacje od naciągaczy na ogół są pisane z błędami gramatycznymi, stylistycznymi i ortograficznymi. Często pojawiają się w nich dziwne sformułowania, które mogą sugerować, że oszuści nie są Polakami i korzystają z internetowych systemów automatycznego tłumaczenia.

Jak podkreślają pracownicy Poczty, w mailach od nich nigdy nie ma załączników spakowanych w pliki ZIP. Poczta nie pobiera też opłat za przechowywanie przesyłki.

(az)