Meteorolodzy ostrzegają przed silnym wiatrem w całej Polsce. Porywy mogą osiągać prędkość 80 kilometrów na godzinę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla większości województw.

Silnie wiać będzie do niedzielnego wieczora. Ostrzeżenia wydano dla większości województw. Na przykład na Mazowszu meteorolodzy przewidzieli wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 25 do 40 km/h, w porywach do 80 km/h.

W związku z silnym wiatrem oraz wysokim poziomem wody w Bałtyku, na terenie województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego spodziewany jest stopniowy wzrost poziomu morza do strefy stanów ostrzegawczych na wybrzeżu zachodnim, powyżej stanów ostrzegawczych na wybrzeżu wschodnim, lokalnie do stanów alarmowych.

Wysokie poziomy wód będą utrzymywać się do poniedziałku.

Mało słońca, przelotny deszcz

W niedzielę pogoda nie będzie rozpieszczać nie tylko ze względu na silny wiatr. Prawie w całym kraju będzie brzydko i pochmurno.
Na chwile ze słońcem mogą liczyć tylko mieszkańcy zachodnich województw i Wielkopolski. Ale należy spodziewać się tam także opadów deszczu.

W centrum, na północy i południu miejscami wystąpią przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a na północnym wschodzie oraz w Karpatach śniegu.

Powinna jednak utrzymać się temperatura powyżej zera. Najzimniej będzie na północnym wschodzie kraju, gdzie słupki rtęci wskażą maksymalnie 1 stopień Celsjusza. Najcieplej będzie w Katowicach i we Wrocławiu. Temperatura będzie tam oscylować wokół 5 stopni Celsjusza.

(mal)