Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed intensywnymi deszczami dla centralnej i południowej Polski.

IMGW wydał rano ostrzeżenia przed intensywnymi opadami dla sześciu województw. Alerty drugiego stopnia obowiązują na Śląsku, w Małopolsce oraz części województwa świętokrzyskiego. W niektórych powiatach do środowego poranka suma opadów może wynieść nawet 150 mm.

Alert pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu obowiązuje w południowych powiatach województwa opolskiego, na Mazowszu, w Łódzkiem oraz wschodniej części województwa świętokrzyskiego. W pozostałej części województwa oraz na Śląsku i w Małopolsce obowiązuje ostrzeżenie stopnia drugiego.

W większości powiatów ostrzeżenia obowiązują do środowego poranka.
Do tego czasu opady deszczu mogą wynieść lokalnie nawet do 150 mm. 

Prognoza pogody na poniedziałek

Jak informuje IMGW, od Hiszpanii i Francji po środkową Europę sięga klin wyżu znad Atlantyku. Reszta kontynentu jest pod wpływem układów niżowych z frontami atmosferycznymi. Polska znajduje się pod wpływem niżów z ośrodkami przemieszczającymi się znad Morza Adriatyckiego i Litwy na północny wschód. Na wschodzie kraju zaznacza się obecność pofalowanego frontu atmosferycznego. Przeważający obszar kraju znajdować się będzie w chłodnym powietrzu polarnym morskim, jedynie nad krańce południowo-wschodnie napływać będzie cieplejsza masa powietrza polarnego morskiego.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1003 hPa i będzie spadać.

Dziś zachmurzenie duże, w zachodniej połowie kraju i na północy z większymi przejaśnieniami i okresowymi rozpogodzeniami. Opady deszczu, w pasie od Mazowsza po Śląsk i Małopolskę okresami o natężeniu umiarkowanym. Suma opadów na tym obszarze do 20-25 mm. Wysoko w górach opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej w Tatrach o 15 cm, w Sudetach o 5 cm. Bez opadów jedynie na zachodzie. Temperatura maksymalna od 6 st. C na Śląsku, 11 st. C w centrum do 15 st. C na południowym wschodzie. Wiatr słaby, na południu okresami umiarkowany i porywisty, z kierunków zmieniających się. W górach porywy wiatru do 70 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy zachmurzenie duże, jedynie na północnym zachodzie na ogół małe i umiarkowane. Opady deszczu, we wschodniej połowie kraju okresami o natężeniu umiarkowanym i tam suma opadów do 20-25 mm, a na południu Śląska i Małopolski do 30 mm. W górach opady śniegu, powodujące przyrost pokrywy śnieżnej w Tatrach o 20 cm. Lokalnie mgły, ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 2 st. C na północnym zachodzie, 6 st. C w centrum, do 10 st. C na wschodzie. Na północnym zachodzie lokalnie spadek temperatury przy gruncie do -1 st. C. Wiatr słaby, na wschodzie umiarkowany i porywisty, na ogół z kierunków północnych. W górach porywy wiatru do 70 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognoza pogody na wtorek

We wtorek zachmurzenie duże, na zachodzie początkowo z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu, w pasie od Warmii i Mazur po Podkarpacie i Opolszczyznę okresami o natężeniu umiarkowanym. Suma opadów na tym obszarze do 15-20 mm, a na krańcach południowych do 30 mm. Wysoko w górach opady śniegu, powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 20 cm.

Temperatura maksymalna od 7 st. C na południu, 10 st. C w centrum, do 15 st. C na południowym wschodzie; w obszarach podgórskich od 4 st. C do 8 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h na Opolszczyźnie i nad morzem, na ogół z kierunków północnych, jedynie na południowym wschodzie, przeważnie zachodni. W Tatrach porywy wiatru do 60 km/h, w Sudetach do 90 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.