Policja ostrzega przed nieuczciwymi akwizytorami sprzętu do odbioru telewizji, wyłudzając pieniądze głównie od starszych osób. Wykorzystują czas, w którym telewizja przechodzi z nadawania analogowego na cyfrowe.

Nieuczciwi sprzedawcy przychodzą do domów i oferują swoje dekodery lub zestawy do odbioru telewizji satelitarnej. Ich cena to nawet dwa tysiące złotych. Tyle zażądał na przykład mężczyzna, który odwiedzał mieszkańców jednej z podkrakowskich wiosek. Straszył, że sprzęt jest niezbędny do odbioru telewizji w wersji cyfrowej.

Nie daj się nabrać

Dlatego policja apeluje - nie daj się nabrać. Ceny dekoderów zaczynają się od stu złotych, a zestawy satelitarne nie są potrzebne. Oszuści wykorzystują właśnie naszą niewiedzę. Na przykład w województwie kujawsko-pomorskim pojawiła się tam firma, która oferowała mycie anten analogowych, by lepiej odbierały sygnał cyfrowy. Niektórzy akwizytorzy, podając się za przedstawicieli Telewizji Polskiej, wmawiają, że już niedługo za korzystanie z analogowej telewizji trzeba będzie płacić abonament dziesięciokrotnie wyższy niż obecnie. To wszystko nieprawda!

Obowiązki sprzedawców

Zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej sprzedawca musi poinformować klienta przez zakupem, że oferowany przez niego sprzęt nie służy do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Jeżeli okaże się, że kupiony przez nas sprzęt nie spełnia wymogów technicznych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, a my nie zostaliśmy o tym poinformowani przed zakupem, należy zgłosić sprawę do Inspektoratu Inspekcji Handlowej lub Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.