Nowe techniki mają przyjść z pomocą agentom FBI w walce z terroryzmem. Jedną z nowości jest nauka języka ciała. Według Rogera Trotta, szefa nowego programu treningowego, umiejętność odczytywania zamiarów podejrzanego po jego gestach czy ruchach ciała, może być pomocna w walce z terroryzmem.

Dotychczas program treningowy FBI skupiał się przede wszystkim na wytrzymałości fizycznej i technikach rozwiązywania zagadek kryminalnych. Chodzi o to, by agenci potrafili odpowiednio zinterpretować nie tylko to, co podejrzany mówi podczas przesłuchania, ale także byli w stanie przechwycić wszystkie sygnały, jakie wysyła jego ciało - tłumaczy Trott.

Przedstawiciele amerykańskich służb bezpieczeństwa twierdzą, że gdyby znali język ciała, prawdopodobnie pomogłoby to zidentyfikować niektórych terrorystów zatrzymanych w związku z zamachami z 11 września zeszłego roku.

Jak twierdzą eksperci, podstaw języka ciała można nauczyć się bardzo szybko. Według nich terroryści przed atakiem wysyłają pewne sygnały zaniepokojenia, są to odruchy niekontrolowane i mogą zdradzić intencje podejrzanego.

03:30