Kilka tysięcy osób, w tym najważniejsi przedstawiciele duchowieństwa, władz państwowych i samorządowych zgromadziło uroczyste otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Uczestniczymy w historycznym wydarzeniu - mówił podczas mszy świętej za Ojczyznę metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Świątynia wymaga jeszcze wykonania wielu prac, które mogą kosztować nawet 30 mln złotych.

Świątynia Opatrzności Bożej /PAP/Jakub Kamiński /PAP
Kard. Nycz: Uczestniczymy w historycznym wydarzeniu

Uczestniczymy w historycznym wydarzeniu – powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, rozpoczynając pierwszą mszę świętą w Świątyni Opatrzności Bożej na błoniach wilanowskich w Warszawie. czytaj więcej

Świątynię otwarto 225 lat po złożonym w 1791 roku przez Sejm Czteroletni ślubowaniu.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki podkreślał, że dziękując za wolność musimy pamiętać, że jest ona nie tylko dana, "ale jednocześnie zadana".

Msza była rozpoczęciem 3-dniowych uroczystości otwarcia świątyni. Uczestniczyli w niej między innymi prezydent Andrzej Duda z małżonką, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski oraz premier Beata Szydło.

Przewodniczący KEP abp. Stanisław Gądecki przypomniał historię miejsca.

Z woli króla Stanisława Augusta Poniatowskiego kościół miał stanąć w Ujazdowie. W pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji położono tam kamień węgielny i na tym się skończyło - tłumaczył. Do idei wracano parokrotnie. Same prace budowlane rozpoczęły się dopiero 2 maja 2002 r. i "po różnych przerwach zostały one wznowione śmiałą decyzją" metropolity warszawskiego, kard. Kazimierza Nycza w 2008 r.

Dziękujemy za odzyskanie niepodległości w roku 1918 i modlimy się w intencji naszej ojczyzny - mówił podczas uroczystości kard. Kazimierz Nycz.

To nie koniec budowy

Po mszy zasłużeni dla budowy świątyni darczyńcy otrzymali z rąk harcerzy pamiątkowe medale. Po południu w świątyni odbędzie się premiera koncertu "Przymierze" Michała Lorenca, napisanego specjalnie na otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej w roku 1050-lecia chrztu Polski.

Jak szacuje Prezes Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł, na dokończenie wszystkich prac potrzeba jeszcze ponad 30 mln zł. Do tej pory budowa Świątyni Opatrzności Bożej kosztowała 160 mln zł, nie licząc Muzeum Jana Pawła II, na które przeznaczono 60 mln zł.

(łł)