Prognoza pogody. Po zaledwie kilku dniach ochłodzenia do Polski wracają afrykańskie upały. Termometry wskażą nawet 37 stopni Celsjusza!

Jak informuje IMGW, Polska znajduje się w zasięgu rozległego wyżu z centrum nad Czechami i Morzem Północnym. Z zachodu zacznie napływać ciepłe powietrze polarno-morskie. Instytut opublikował ostrzeżenia przed upałem. Alerty drugiego stopnia wydano na niedzielę dla Opolszczyzny, Śląska, Małopolski, woj. świętokrzyskiego, Podkarpacia, Lubelszczyzny i części Mazowsza. Nakrycie głowy będzie niezbędne, duże ilości wody też, warto również przełożyć spacery na późniejsze popołudnie, gdy upał zelżeje. 

Sobota, 29 czerwca

W sobotę na zachodzie Polski temperatura powietrza wzrośnie do 30 stopni Celsjusza, miejscami do 31 stopni. Na pozostałym obszarze kraju będzie nieco chłodniej, szczególnie na wschodzie. Na Podlasiu, Pomorzu i Lubelszczyźnie termometry wskażą maksymalnie 23-25 stopni.

Na północnym wschodzie miejscami wystąpią przelotne opady deszczu.

Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie okresami porywisty, zachodni i północno-zachodni.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1006 hPa i będzie spadać.

Ostrzeżenia IMGW i RCB

W związku z nadchodzącymi upałami IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia na województw lubuskiego i zachodniopomorskiego.

Oznacza to, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. 

Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. IMGW zaleca śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje o zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą. "Korzystajmy z kąpielisk, na których jest ratownik i nigdy nie pływajmy po wypiciu alkoholu" - przypomina. 

Wczoraj w Polsce utonęły cztery osoby, w tym dwóch nastolatków, którzy kąpali się na plaży w Gdańsku Brzeźnie. 17-latek został wyłowiony z wody około godz. 15.00, i mimo natychmiastowej reanimacji, zmarł w szpitalu. Cialo jego młodszego o rok kolegi ratownicy wyłowili przed godz. 18.00.

Niedziela, 30 czerwca

Niedziela ma być słoneczna i gorąca. Upał obejmie całą Polskę. 

Najcieplej znowu będzie na zachodzie kraju. Upał szczególnie da się we znaki mieszkańcom województw lubuskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. W Zielonej Górze temperatura sięgnie nawet 37 stopni! 

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.

Poniedziałek, 1 lipca

Upały nie potrwają długo, bo już w poniedziałek na północy kraju nastąpi ochłodzenie. 

Powyżej 30 kresek na termometrach zobaczą jeszcze mieszkańcy południowo-wschodniej części Polski. 

W wielu miejscach możliwe będą opady deszczu i przelotne burze. 

Zdaniem synoptyków taka pogodowa pogłębi suszę, zwłaszcza tam, gdzie jest już ona największa. Wynika to z tego, że ubywa wody w rzekach, przepływy są bardzo niskie, poziom wód gruntowych opada, a wierzchnia warstwa gleby jest bardzo przesuszona. "Silne parowanie, wysokie temperatury, wiatr oraz deficyt opadów jedynie w najbliższych dniach pogorszą i tak kiepską sytuację hydrologiczną, zwłaszcza w zachodniej Polsce" - podaje IMGW.